Molo w Gdyni Orłowie

Gdynia, Orłowska 12

Brak recenzji
Pierwszy niewielki pomost dla statków w Orłowie wybudowano w czasie I wojny światowej. Pełnił też funkcje spacerowe dla pobliskiego domu zdrojowego. Po rozbudowie w latach 20. XX w. molo spacerowe uzyskało długość 115 metrów i mogło już obsługiwać niewielkie jednostki pasażerskie. Z końcem lat 20., wraz ze wzrostem popularności Orłowa, zaznaczyła się konkurencja z pobliskim Sopotem i tak w 1934 roku molo przebudowano i rozbudowano w ciągu zaledwie dwóch miesięcy siłami Kompanii Szkolnej Batalionu Mostowego Wojska Polskiego z Modlina, przy użyciu najprostszych technik, z wykorzystaniem materiałów po rozbiórce drewnianego molo pasażerskiego w Gdyni.

Po rozbudowie orłowskie molo miało 430 metrów długości i było przystosowane do cumowania statków białej floty. W tym czasie, w celu podniesienia komfortu pobytu plażowiczów, zbudowano też nieopodal Łazienki. W czerwcu 1935 gminę Orłowo Morskie przyłączono do Gdyni jako dzielnicę Orłowo.

Zimą 1949 roku potężny sztorm zdewastował ponad połowę konstrukcji. W 1953 roku odremontowano pozostałą część molo. Obecnie ma ono 180 metrów.

Na przełomie 2006 i 2007 roku trwały kompleksowe prace remontowe. Przebudowa trwała dziesięć miesięcy i kosztowała 3,5 mln złotych. Prace sfinansował budżet miasta. Wykonano nową konstrukcję całego molo, a drewniane pale zostały wzmocnione stalowymi obręczami.

Na przełomie 2012 i 2013 roku rozebrano popadające w ruinę od lat 70. Łazienki. W czerwcu 2020 przeprowadzono przy molo prace konserwacyjne i naprawcze.

© Źródło: Wikipedia, CC BY-SA 3.0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Molo_w_Gdyni_Orłowie

Często zadawane pytania dotyczące Molo w Gdyni Orłowie

Molo w Gdyni Orłowie znajduje się w lokalizacji Gdynia

Gdynia, Orłowska 12

podobne obiekty w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie

atrakcje 🎡 w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie

zabytki 🏛️ w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie

restauracje 🍽️ w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Molo w Gdyni Orłowie

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności