Twierdza Wisłoujście

Gdańsk, Stara Twierdza

Brak recenzji
Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. Nie jest wykluczone, że już za panowania książąt pomorskich znajdowała się tu strażnica.

Pierwsze pisane wzmianki o istnieniu strażnicy na miejscu dzisiejszej Twierdzy pochodzą jednak dopiero z połowy XIV wieku. Była to budowla drewniana, nic też dziwnego, że ulegała często zniszczeniu. Pierwsza stała budowla fortyfikacyjna powstała tu już po wyswobodzeniu się Gdańska spod panowania krzyżackiego (1308-1454).

Po I wojnie światowej Twierdza utraciła znaczenie militarne. W okresie międzywojennym pełniła funkcję bazy klubów żeglarskich. W 1945 roku została niemal doszczętnie zniszczona.

Od 1974 r. Twierdza Wisłoujście jest w zarządzie Muzeum Gdańska. Od tego czasu trwają prace ratownicze oraz badania archeologiczne, historyczne i konserwatorskie. Z tego powodu Twierdza dopuszczona jest do zwiedzania jedynie warunkowo. Mimo to, uwzględniając wszelkie niedogodności, warto zobaczyć unikalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej, gdzie wciąż czytelne są wszystkie warstwy konserwatorskie dokumentujące jej niezwykłą historię.

Zwiedzenie Twierdzy Wisłoujście zajmuje minimum 50 minut, ale warto zarezerwować sobie około 2-3 godzin i odkryć zapomniane prochownie na Szańcu Wschodnim, skryte pod koronami drzew obszaru Natura 2000.

Taras widokowy na wieży jest otwarty od początku maja do końca września. Zamykamy go podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych w trosce o bezpieczeństwo - Twoje i Twoich bliskich.

Cennik biletów
- Normalny 20 zł
- Ulgowy 14 zł
- Rodzinny 52 zł
- Karnet normalny MG/90d80 zł
- Karnet ulgowy MG/90d

Zakup biletów jest możliwy do 50 minut przed zamknięciem oddziału.

Bilety ulgowe - uczniowie, studenci, emeryci i renciści na podstawie ważnej legitymacji

Bilet rodzinny - do 8 osób, w tym 1-2 dorosłych
z dziećmi do 18 lat

© Źródło: Narodowe Muzeum Morskie

Często zadawane pytania dotyczące Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście znajduje się w lokalizacji Gdańsk

Gdańsk, Stara Twierdza

podobne obiekty w pobliżu Twierdza Wisłoujście:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Twierdza Wisłoujście

atrakcje 🎡 w pobliżu Twierdza Wisłoujście:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Twierdza Wisłoujście

zabytki 🏛️ w pobliżu Twierdza Wisłoujście:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Twierdza Wisłoujście

restauracje 🍽️ w pobliżu Twierdza Wisłoujście:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Twierdza Wisłoujście

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Twierdza Wisłoujście:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Twierdza Wisłoujście

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności