Zamek w Ojcowie

Ojców

Brak recenzji
Zamek w Ojcowie - ruiny zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Ojców w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Znajdują się na Górze Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. We wczesnej epoce żelaza w miejscu zamku znajdowała się osada kultury łużyckiej zniszczona przypuszczalnie przez najazd Scytów.

Zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w. Zachowała się wieża główna, brama, stara zamkowa studnia (na 40 m głęboka) oraz fragmenty murów obwodowych.

Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec, została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.

Zamek w Ojcowie obecnie należy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Od wielu lat kierownictwo Parku podejmowało starania o realizację prac remontowych na zamku. W ostatnich latach (2016–2019) wykonano szereg prac remontowo - rewaloryzacyjnych w oparciu o dotacje z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego, z Funduszu Leśnego oraz środki własne Ojcowskiego Parku Narodowego. Wykonano szereg prac odtworzeniowo–remontowych zamku, w tym remont wieży bramnej (położenie nowej elewacji murów, wymiana gontu dachu) oraz remont baszty obronnej (stołpu), która do tej pory nigdy nie była udostępniana turystycznie.

Zamek od wielu lat jest odpłatnie udostępniany turystycznie. Do 2019 r. do zwiedzania udostępniano jedynie pomieszczenie z niewielką historyczną ekspozycją w pomieszczeniu wieży bramnej, plac zamkowy ze studnią oraz wzgórze przed basztą obronną. Obecnie do zwiedzania oprócz dotychczasowych miejsc udostępniono basztę obronną oraz pomost widokowy (baszta do 2019 r. nie była udostępniana turystycznie).

Po wykonanych pracach rewaloryzacyjnych zamek jest udostępniany przez cały rok w określonych godzinach otwarcia.

Zamek w Ojcowie - czynny codziennie
od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.30),
W niedziele i święta w godz. 9.00-18.00 (ostatnie wejście o 17.30).
Zwiedzanie indywidualne.

Cennik biletów
Bilety normalny - 18 zł
Bilet ulgowy - 9 zł

Godziny otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 17:00
Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00
Sobota 09:00 - 17:00
Niedziela 09:00 - 17:00

Często zadawane pytania dotyczące Zamek w Ojcowie

Obiekt Zamek w Ojcowie otwarty jest w:

  • Poniedziałek 09:00 - 17:00
  • Wtorek 09:00 - 17:00
  • Środa 09:00 - 17:00
  • Czwartek 09:00 - 17:00
  • Piątek 09:00 - 17:00
  • Sobota 09:00 - 17:00
  • Niedziela 09:00 - 17:00

Zamek w Ojcowie znajduje się w lokalizacji Ojców

podobne obiekty w pobliżu Zamek w Ojcowie:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Zamek w Ojcowie

atrakcje 🎡 w pobliżu Zamek w Ojcowie:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Zamek w Ojcowie

zabytki 🏛️ w pobliżu Zamek w Ojcowie:

restauracje 🍽️ w pobliżu Zamek w Ojcowie:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Zamek w Ojcowie

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Zamek w Ojcowie:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Zamek w Ojcowie

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności