Jaskinia Ciemna

Smardzowice

Brak recenzji
Jaskinia Ciemna położona na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na zboczu Doliny Prądnika, w masywie Góry Koronnej. Jest uważana za największą pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Należy do najważniejszych stanowisk środkowej epoki kamienia w Polsce, na którym znaleziono liczne narzędzia krzemienne należące do kultury mikocko-prądnickiej. Zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Stanowi fragment dawnego systemu podziemnych korytarzy i komór, o łącznej długości 209 m.

W 2018 roku archeolodzy odkryli na jej terenie paliczki - kości dłoni neandertalskiego dziecka, które zostały datowane na około 115 tys. lat. W lipcu 1787 roku jaskinię zwiedzał król Stanisław August Poniatowski.

Jaskinia Ciemna składa się z obszernej komory, przechodzącej dalej w zwężający się korytarz. Komora wstępna jest największa ze wszystkich znanych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jej długość wynosi prawie 90 m, szerokość ok. 20 m, a wysokość dochodzi miejscami do kilkunastu metrów. Dno jaskini jest wyścielone grubą warstwą osadów, miejscami jak wykazały badania, miąższości ponad 8 m.

Często zadawane pytania dotyczące Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna znajduje się w lokalizacji Smardzowice

Smardzowice

podobne obiekty w pobliżu Jaskinia Ciemna:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Jaskinia Ciemna

atrakcje 🎡 w pobliżu Jaskinia Ciemna:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Jaskinia Ciemna

zabytki 🏛️ w pobliżu Jaskinia Ciemna:

restauracje 🍽️ w pobliżu Jaskinia Ciemna:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Jaskinia Ciemna

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Jaskinia Ciemna:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Jaskinia Ciemna

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności