Igła Deotymy

Ojców, Ojców 51

Brak recenzji
Igła Deotymy - ostaniec w Dolinie Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym u wylotu wąwozu Wrześnik. Jest to charakterystyczna, zbudowana z jurajskich wapieni skalistych smukła igła skalna. Powstała w wyniku procesów krasowych. Nazwa skały pochodzi od słowa Deotyma literackiego pseudonimu Jadwigi Łuszczewskiej. Nadano ją na cześć wizyty poetki w Ojcowie w 1853 roku. Mieszkała ona podobno w willi "Pod Koroną", obok Igły Deotymy i tu w Dolinie Prądnika czerpała natchnienie do swoich wierszy.

Igła Deotymy wznosi się samotnie po wschodniej stronie potoku Prądnik, pomiędzy Panieńskimi Skałami i Skałami Kawalerskimi. Obok skały pojedyncze zabudowania mieszkańców. Skała nie jest udostępniona do wspinaczki skałkowej. W jej otoczeniu rosną brzozy ojcowskie, gatunek bardzo rzadki, znany z nielicznych tylko stanowisk. Opleciona jest winobluszczem, którego liście jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Igła Deotymy

Igła Deotymy znajduje się w lokalizacji Ojców

Ojców, Ojców 51

podobne obiekty w pobliżu Igła Deotymy:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Igła Deotymy

atrakcje 🎡 w pobliżu Igła Deotymy:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Igła Deotymy

zabytki 🏛️ w pobliżu Igła Deotymy:

restauracje 🍽️ w pobliżu Igła Deotymy:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Igła Deotymy

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Igła Deotymy:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Igła Deotymy

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności