Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, Chmielna 53

Brak recenzji
Błękitny Baranek, zwany również Wisłoujście - zabytkowy, siedmiopiętrowy spichlerz w Gdańsku, znajdujący się na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej 53. Jest jedynym spichlerzem na Wyspie Spichrzów, który dobrze przetrwał zniszczenia II wojny światowej. Jest również jedynym gdańskim spichlerzem, który odbudowany został z użyciem oryginalnych materiałów, z epoki. Obecnie jest jednym z budynków Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, mieści Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew".

Spichlerz był budowany od XVI wieku do XVIII wieku, był również wielokrotnie przebudowywany i naprawiany. Najstarsze wewnętrzne elementy drewniane pochodzą z 1360.

Do 1945 funkcjonował jako jeden z kilkuset spichlerzy na Wyspie Spichrzów. Ocalał jako jedyny na wyspie po II wojnie światowej w tak dobrym stanie, zachowując oryginalne wewnętrzne belkowanie i drewnianą konstrukcję stropów. Po wojnie był wykorzystywany jako magazyn oraz przez wiele lat funkcjonował jako pustostan. Budynek ulegał degradacji, m.in. na skutek uderzenia pioruna spłonęła więźba dachowa. Obiekt został przejęty przez Muzeum Archeologiczne w 1995.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Spichlerz Błękitny Baranek

Spichlerz Błękitny Baranek znajduje się w lokalizacji Gdańsk

Gdańsk, Chmielna 53

podobne obiekty w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek

atrakcje 🎡 w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek

zabytki 🏛️ w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek

restauracje 🍽️ w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Spichlerz Błękitny Baranek

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności