Brama Nizinna

Gdańsk, Grodza Kamienna 5

Brak recenzji
Brama Nizinna - jedna z zabytkowych, nowożytnych bram miejskich Gdańska. Znajduje się w Śródmieściu na Starym Przedmieściu. Brama została zbudowana w 1626 roku przez Jana Strakowskiego, na podstawie planów fortyfikacyjnych sporządzonych przez Corneliusa van den Bosche w 1619 roku.

Zlokalizowana na południowym krańcu Gdańska, umożliwiała wjazd do miasta od południa, od strony Żuław. Wykonana z cegły, po zewnętrznej stronie murów została wyłożona ozdobnym kamieniem. Na tej ścianie został umieszczony rok budowy i herb Gdańska. Zamykana była z dwóch stron drewnianymi wrotami, które dzięki ocaleniu bramy od zniszczeń wojennych zachowały się do dziś. Komunikację umożliwiał centralny, szeroki i sklepiony przejazd oraz dwa boczne przejścia dla pieszych. Nad bramą góruje wystająca ponad koronę wału wartownia z oknami służącymi do obserwacji dojść do bramy.

Jest jedyną z historycznych bram miasta, przez którą odbywa się regularny ruch drogowy.

W pobliżu bramy znajdują się zabytkowe Baszta Biała (z 1461 roku), Baszta pod Zrębem (z 1487 roku) i Mała Zbrojownia (z 1645 roku).
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Brama Nizinna

Brama Nizinna znajduje się w lokalizacji Gdańsk

Gdańsk, Grodza Kamienna 5

podobne obiekty w pobliżu Brama Nizinna:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Brama Nizinna

atrakcje 🎡 w pobliżu Brama Nizinna:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Brama Nizinna

zabytki 🏛️ w pobliżu Brama Nizinna:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Brama Nizinna

restauracje 🍽️ w pobliżu Brama Nizinna:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Brama Nizinna

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Brama Nizinna:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Brama Nizinna

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności