Baszta Biała

Gdańsk, Augustyńskiego 1

Brak recenzji
Baszta Biała, zwana też Białą Wieżą - zabytkowa, średniowieczna baszta w Gdańsku, znajdująca się w Śródmieściu na osiedlu Stare Przedmieście. Sąsiednią basztą jest Baszta pod Zrębem.

Baszta została wybudowana w latach 1460-1461 z cegły, w formie okrągłej i nakryta dachem stożkowym. Basztę otynkowano i pomalowano na biało, stąd wzięła się jej nazwa. Początkowo służyła jako część fortyfikacji miasta Gdańska. Po wybudowaniu zewnętrznych fortyfikacji nowożytnych (początek XVII wieku) przestała pełnić funkcje obronne i w 1670 roku została zamieniona na magazyn prochowy.

Większość fortyfikacji otaczających Gdańsk została rozebrana pod koniec XIX wieku. Baszta została w znacznym stopniu uszkodzona podczas II wojny światowej (zniszczony dach i część murów, wypalone wnętrze). W 1948 roku nastąpiła odbudowa. Podczas remontu w latach 80. XX w. odkryto na jej wewnętrznych ścianach nowożytne malowidła ścienne. Została wykupiona od miasta w roku 1981 i odrestaurowana przez klub wysokogórski, który obecnie mieści tam swoją siedzibę.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Baszta Biała

Baszta Biała znajduje się w lokalizacji Gdańsk

Gdańsk, Augustyńskiego 1

podobne obiekty w pobliżu Baszta Biała:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Baszta Biała

atrakcje 🎡 w pobliżu Baszta Biała:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Baszta Biała

zabytki 🏛️ w pobliżu Baszta Biała:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Baszta Biała

restauracje 🍽️ w pobliżu Baszta Biała:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Baszta Biała

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Baszta Biała:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Baszta Biała

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności