Wielka Zbrojownia

Gdańsk, Piwna

Brak recenzji
Wielka Zbrojownia w Gdańsku - nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Inspiracją do powstania stały się Hale Mięsne w Haarlemie.

Rosnące zagrożenie ze strony Szwecji w końcu XVI wieku skłoniło gdańskich mieszczan do przygotowań na wypadek wojny. Odczuwając brak magazynów na produkowany w mieście i okolicach sprzęt wojenny, podjęli decyzję o budowie specjalnego arsenału. Jednak w realizacji projektu nie ograniczono się do wzniesienia magazynu o ściśle użytkowej funkcji.

Zbrojownia została wzniesiona w latach 1602-1605. Jest dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów tamtej epoki, Antoniego van Obberghena. Zbudowano ją z drobnej, czerwonej, holenderskiej cegły zdobionej dekoracjami z piaskowca oraz bogatymi złoceniami. Konstrukcja sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech, pozornie oddzielnych kamieniczek.

Budynek został spalony podczas działań wojennych w 1945. Odbudowano go w latach 1947-1965, z rekonstrukcją hełmów wież i kamieniarki szczytów. W latach 2000-2005 odnowiono obie fasady, przywracając polichromie, złocenia i dekoracyjne rzygacze od strony ul. Piwnej.

Zbrojownię można porównać do dzisiejszych muzeów sztuki militarnej, z zastrzeżeniem, iż w XVII wiecznym Gdańsku liczono się z koniecznością praktycznego wykorzystania posiadanych zbiorów.

© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia znajduje się w lokalizacji Gdańsk

Gdańsk, Piwna

podobne obiekty w pobliżu Wielka Zbrojownia:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Wielka Zbrojownia

atrakcje 🎡 w pobliżu Wielka Zbrojownia:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Wielka Zbrojownia

zabytki 🏛️ w pobliżu Wielka Zbrojownia:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Wielka Zbrojownia

restauracje 🍽️ w pobliżu Wielka Zbrojownia:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Wielka Zbrojownia

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Wielka Zbrojownia:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Wielka Zbrojownia

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności