Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Gdynia

Brak recenzji
Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego - znajduje się w centrum Gdyni i jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla spacerowiczów w Trójmieście. Bulwar ma swój początek przy plaży w Śródmieściu i rozciąga się na długości ponad 1,5 km pomiędzy linią brzegową Zatoki Gdańskiej, a wzgórzem Kamiennej Góry i Kępy Redłowskiej, mając swój koniec przy plaży w Redłowie. Oprócz funkcji rekreacyjnych, bulwar pełni także rolę falochronu zabezpieczającego stromy brzeg przed działaniem sztormów.

Pierwsza promenada dla spacerujących w miejscu dzisiejszego bulwaru powstała w latach 20. XX wieku jako piaszczysta ścieżka na niewielkim nasypie, przy której stał budynek łazienek. Na początku lat 30. XX wieku w ramach robót publicznych, przy których zatrudniano bezrobotnych masowo przybywających do nowo budowanej Gdyni, umocniono stok Kamiennej Góry, gdzie posadzono drzewa oraz zbudowano schody. Umocnienie drogi nastąpiło w połowie lat 30. XX wieku: powstała wówczas betonowa opaska, przypominająca tę dzisiejszą, jednak jej wysokość wynosiła zaledwie 80 cm. Natomiast między nią a zboczem Kamiennej Góry na szerokości kilku metrów ciągnęła się żwirowa droga. W takim stanie bulwar przetrwał II wojnę światową aż do 1949, kiedy to został zniszczony przez sztorm.

W 1958 w Gdyni powstał „Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego”, którego działalność zaowocowała oddaniem w 1969, w czasie obchodów Dni Morza, nowego Bulwaru Nadmorskiego. W takiej postaci istnieje on do dziś.

Na początku XXI w. przeprowadzono refulację plaży centralnej w Gdyni, którą powiększono w kierunku zarówno wschodnim, jak i południowym, osłaniając bulwar. Wcześniej bulwar na całej swojej długości graniczył bezpośrednio z morzem, zabezpieczony jedynie głazami minimalizującymi działanie fal. Po powiększeniu plaży zamontowano schody pozwalające przejść bezpośrednio z bulwaru na plażę.

W 2005 w ramach modernizacji bulwaru powstał tu budynek restauracji „Barracuda” według projektu architektów z Politechniki Gdańskiej.

W ciągu bulwaru znajduje się kilka charakterystycznych pomników, takich jak:

* Gdyńskie Rybki
* Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę – kamienna rzeźba ukazująca kobietę wkraczającą do morza
* Powrót do domu - kopia rzeźby stojącej dziś w budynku Urzędu Miasta
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego znajduje się w lokalizacji Gdynia

podobne obiekty w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

atrakcje 🎡 w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

zabytki 🏛️ w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

restauracje 🍽️ w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności