Brama Złota

Gdańsk, Długa 1

Brak recenzji
Brama Złota zwana również Złotą Bramą w Gdańsku wzniesiona w roku 1612 na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej (Brama Długouliczna).
Budowla jest dziełem architekta Abrahama van den Blocke. W jej budowie uczestniczył także Jan Strakowski. Architektura jest utrzymana w stylu manieryzmu niderlandzkiego i charakteryzuje się typowym dla tego okresu wyrafinowaniem. Do bramy przylega od strony północnej późnogotycki Dwór Bractwa św. Jerzego.

W roku 1957 budynek został odbudowany po zniszczeniach wojennych i znajduje się w zarządzie Stowarzyszenia Architektów Polskich. W latach 1995-1998 obiekt poddano remontowi (odtworzono złocenia i przywrócono figury na szczycie).

We fryzie na ścianie frontowej umieszczono cytat z Psalmu 122: ES MVSSE WOLGEHEN DENEN DIE / DICH LIEBEN ES MVSSE FRIEDE SEIN INWENDIG IN DEINE MAVREN VND / GLVCK IN DEINEN PALASTEN PSA - 122 („Niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują. Niech pokój będzie w twoich murach, a bezpieczeństwo w twych pałacach!”).

Łaciński napis na bramie od strony ulicy Długiej głosi: Concordia res publicæ parvæ crescunt - discordia magnæ concidunt („Zgodą małe republiki rosną - niezgodą wielkie upadają ”). Warto zauważyć błąd ortograficzny w słowie „discordia”, umieszczonego na bramie w formie „discordiæ”. Błąd ten popełniony w czasach budowy obiektu został wiernie odtworzony współcześnie jako ciekawostka.

W 2021 z powodu złego stanu technicznego elewacji, budynek ogrodzono.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Brama Złota

Brama Złota znajduje się w lokalizacji Gdańsk

Gdańsk, Długa 1

podobne obiekty w pobliżu Brama Złota:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Brama Złota

atrakcje 🎡 w pobliżu Brama Złota:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Brama Złota

zabytki 🏛️ w pobliżu Brama Złota:

Zobacz wszystkie zabytki 🏛️ w pobliżu Brama Złota

restauracje 🍽️ w pobliżu Brama Złota:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Brama Złota

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Brama Złota:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Brama Złota

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności