Dolina Kościeliska

Kiry

Brak recenzji
Dolina Kościeliska uważana jest za jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin, bogatą w atrakcje przyrodnicze oraz pamiątki historyczne. Wycieczkę rozpoczyna się w Kirach. Na jednym z wielu w tym rejonie płatnych parkingów można zostawić samochód, motocykl czy autokar.

Kiry mają też doskonałe połączenie komunikacyjne z Zakopanem oraz pobliskimi miejscowościami, m.in. Witowem, Chochołowem, Czarnym Dunajcem. U wylotu doliny znajdują się restauracje oraz pensjonaty, a także tablice informacyjno-edukacyjne Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści mają ponadto możliwość skorzystania z usług fiakrów, którzy za opłatą oferują przewóz dorożką od wylotu doliny aż do Polany Pisanej.

Za wejście do Doliny Kościeliskiej obowiązuje opłata, którą uiszcza się na miejscu. Wędrówka w stronę Schroniska PTTK na Hali Ornak początkowo wiedzie wzdłuż Kościeliskiego Potoku. Po przejściu przez Niżnią Kościeliską Bramę zwaną Bramą Kantaka wkraczamy na rozległą polanę - Wyżnią Kirę Miętusią, gdzie prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

W tutejszej Bacówce możemy więc spróbować wyrobów z owczego mleka. Po chwili docieramy do miejsca, z którego rozchodzą się szlaki: czarny na Przysłop Miętusi, czerwony przez Adamicę na Czerwone Wierchy i ten, którym wędrujemy, zielony w stronę Schroniska na Hali Ornak właściwie na Małej Polance Ornaczańskiej. Przez niedługi czas dnem doliny wiodą wspólnie szlaki zielony i czarny, ale jeszcze przed Kapliczką Zbójnicką czarny odbija w prawo, w stronę Kominiarskiego Przysłopu, Doliny Lejowej i Doliny Chochołowskiej.

Kolejnym punktem, do którego można dotrzeć jest Polana Pisana. Tutaj oprócz drewnianych ław i stołów, przy których można odpocząć, znajduje się także końcowy przystanek dorożek. Rejon Polany Pisanej ze względu na walory widokowe jest też popularnym miejscem wśród turystów, którzy wykonują sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia.

Wrażenie piękna przyrody wywołują widoczne tu i ówdzie wapienne skały, wznoszący się nad polaną masywny Kominiarski Wierch oraz wijący się w pobliżu Kościeliski Potok. Tuż za polaną, po przejściu drewnianego mostku, mijamy wejście do Wąwozu Kraków zakończonego jaskinią zwaną Smoczą Jamą. W głąb wąwozu prowadzi szlak żółty.

Wędrując dalej dnem Doliny Kościeliskiej, mijamy wylot Jaskini Wodnej pod Pisaną, zejście z Jaskini Mylnej, a także, w rejonie Wyżniej Kościeliskiej Bramy (Bramy Raptawickiej), odejście szlaku prowadzącego do jaskiń: Raptawickiej, Obłazkowej i wspomnianej już Mylnej. Idąc wzdłuż głównego szlaku dotrzeć można można do Schroniska PTTK na Hali Ornak.

© Źródło:
https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/wycieczki-gorskie-latem/szlaki-lato/dolina-koscieliska

Często zadawane pytania dotyczące Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska znajduje się w lokalizacji Kiry

podobne obiekty w pobliżu Dolina Kościeliska:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Dolina Kościeliska

atrakcje 🎡 w pobliżu Dolina Kościeliska:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Dolina Kościeliska

restauracje 🍽️ w pobliżu Dolina Kościeliska:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Dolina Kościeliska

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Dolina Kościeliska:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Dolina Kościeliska

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności