Dolina Chochołowska

Witów

Brak recenzji
Najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km2 ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną. Leży na terenie wsi Witów.

Dolina Chochołowska słynie nie tylko z pięknych widoków, ale także krokusów licznie występujących wiosną na tutejszych polanach. Jest to jedyne miejsce w polskiej części Tatr, gdzie można wprowadzać psy oraz jedno z dwóch dostępnych także dla rowerzystów. Najdalszym punktem, do którego mogą dotrzeć zarówno rowerzyści, jak i turyści z czworonogami, jest Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Wędrówkę w Dolinie Chochołowskiej rozpoczyna się na Siwej Polanie, gdzie oprócz budki z biletami wstępu znajduje się między innymi postój dorożek oraz kolejki turystycznej Rakoń którymi można dostać się na polanę Huciska.

Aż 2/3 doliny pokryte jest lasami świerkowymi. W dolnej części doliny występują dolnoreglowe lasy z domieszką buka, jodły i reliktowej sosny zwyczajnej. Wśród lasów bieleją liczne turnie - szczególnie efektownie prezentują się Mnichy Chochołowskie i Siwiańskie Turnie.

Szczyty i granie wyższych gór są trawiaste, najatrakcyjniej wyglądają jesienią. Wówczas możemy na nich obserwować całą tęczę kolorów: przebarwione na jaskrawoczerwony kępy borówek (występują ich tu 3 gatunki), fioletowe wrzosy, rude pędy situ skuciny, żółte bliźniczki psiej trawki, a to wszystko na tle ciemnozielonych kęp kosodrzewiny.

Atrakcją są też liczne polany i hale z szałasami, większość z nich jest jeszcze wypasana. Dolina Chochołowska jest też ostoją dzikich zwierząt. Odbywają się w niej rykowiska jeleni, niedźwiedzie, świstaki i wiele innych gatunków znajduje tutaj warunki do życia.

© Źródło: Wikipedia, CC BY-SA 3.0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Chochołowska

Często zadawane pytania dotyczące Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska znajduje się w lokalizacji Witów

podobne obiekty w pobliżu Dolina Chochołowska:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Dolina Chochołowska

atrakcje 🎡 w pobliżu Dolina Chochołowska:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Dolina Chochołowska

restauracje 🍽️ w pobliżu Dolina Chochołowska:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Dolina Chochołowska

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Dolina Chochołowska:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Dolina Chochołowska

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności