Oddział Etnografii przy ówczesnym Muzeum Pomorskim w Gdańsku powstał w 1958 roku. Pierwsze wystawy etnograficzne udostępniono w gmachu przy ul. Toruńskiej już w 1959 roku. W 1965 roku Oddział Etnografii przenosi się do odbudowywanego Pałacu Opatów w Oliwie i jesienią, jeszcze w trakcie prac budowlanych, organizuje wystawę ”Sztuka ludowa Pomorza Gdańskiego XVIII-XIX wieku”. W 1988 siedzibą Oddziału Etnografii zostaje wyremontowany Spichlerz Opacki. W nowej siedzibie eksponowana jest stała wystawa etnograficzna ”Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego” i prezentowane są wystawy czasowe.

Oddział Etnografii od początku swojego istnienia pełnił rolę wiodącej placówki etnograficznej o znaczeniu ponadregionalnym. Do tej pory zgromadzono i naukowo opisano około 9000 eksponatów z zakresu kultury ludowej. Obok zbiorów dotyczących Pomorza (na przykład bardzo interesująca kolekcja mebli) gromadzone są porównawcze obiekty z zakresu kultury Kujaw, Pałuk, Warmii i Mazur.
Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 10.05.2013, 12:12, Stronę wyświetlono: 659x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry