Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Jurgów, Jurgów 215

Brak recenzji
Zagrodę Sołtysów wybudował w 1861 r. pradziad ostatniego właściciela, Jakuba Sołtysa. Domostwo dziedziczyli kolejni potomkowie tej rodziny. Po II wojnie część rodziny przeniosła się do wybudowanego nowego domu. Starą zagrodę zakupiło w roku 1982 Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na ekspozycję etnograficzną. W przeciwieństwie do zasobnej zagrody Korkoszów w Czarnej Górze dom i zabudowania gospodarcze Sołtysów są przykładem ubogiego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Pobudowana z drewna zagroda składa się z domu mieszkalnego i zabudowań gospodarczych w jednym ciągu i pod jednym dachem. W części mieszkalnej mamy sień, izbę i komorę. Zbudowana z okrąglaków sień – w której stoi sąsiek, naczynia bednarskie związane z pasterstwem: putnie na wodę, konewki, rajtopki na mleko, i inne przedmioty potrzebne w gospodarstwie – prowadzi do izby.

W zagrodzie Sołtysów izba jest jedna – tutaj spano, przygotowywano posiłki, przyjmowano gości. Ściany izby zbudowano z płazów, a pod powałą biegnie belka sosrąb z wyrzeźbioną datą budowy i motywem rozety. Urządzenie izby jest skromne – piec, który niegdyś miał otwarte palenisko i gotowano na nim, stawiając garnki, używając jako podkładki żelaznych trójnogów, drajfusów, łóżko, półka na naczynia, ławy oraz stół, nad którym wisiały dawniej obrazy na szkle, zastąpione później oleodrukami. Ozdobą izby są makatki i powieszone nad stołem zdobione fajansowe naczynia. Rolę szafy pełnią żerdki wiszące nad łóżkiem i koło pieca.

Zabudowania gospodarcze zagrody Sołtysów to drewutnia zwana jatą, owczarnia, boisko i stajnia. Zbudowano je z okrąglaków świerkowych, a dach pokryto dranicami. Jata służyła za skład drewna i miejsce gdzie przechowywano sanki-gnatki, a często i nie używany latem sprzęt tkacki. Owczarnia mogła pomieścić blisko trzydzieści owiec. Na klepisku boiska odbywała się młocka przy pomocy cepów - tu wykonywano też niektóre prace związane z obróbką lnu.

Cennik:
- bilet normalny 10,00 zł
- bilet ulgowy 6,00 zł
- oprowadzanie: 30,00 zł
- karta dużej rodziny : 3,00 zł
- max. 2 dorosłych + max. 4 dzieci: 20 zł
- grupowy dla grup od 15 osób + 1 osoba dorosła gratis: 5,00 zł
- audioprzewodnik: 5,00 zł

wstęp wolny w każdą środę

© Źródło Muzeum Tatrzańskie
https://muzeumtatrzanskie.pl/filie/zagroda-soltysow-w-jurgowie/

Godziny otwarcia

Środa 10:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 17:00
Niedziela 10:00 - 17:00

Często zadawane pytania dotyczące Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Obiekt Zagroda Sołtysów w Jurgowie otwarty jest w:

  • Środa 10:00 - 17:00
  • Czwartek 10:00 - 17:00
  • Piątek 10:00 - 17:00
  • Sobota 10:00 - 17:00
  • Niedziela 10:00 - 17:00

Zagroda Sołtysów w Jurgowie znajduje się w lokalizacji Jurgów

Jurgów, Jurgów 215

podobne obiekty w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie

atrakcje 🎡 w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie

restauracje 🍽️ w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności