Zamek Królewski na Wawelu

Kraków, Wawel 5

Brak recenzji
Zamek Królewski na Wawelu - zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Siedziba Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz.

Zamek jest dwupiętrową budowlą z trzema skrzydłami oraz jednym parawanowym. Jego szata zewnętrzna, jak i wnętrza mają charakter renesansowy, barokowy, a także częściowo klasycystyczny. Posiada dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramę wjazdową i pięć wież mieszkalnych.

Zwiedzającym udostępnione są:

Na zamkuReprezentacyjne komnaty królewskiePrywatne apartamenty królewskieSkarbiec koronnyZbrojownięWystawę Sztuka WschoduW katedrzeGroby królewskieKrypta Wieszczów NarodowychDzwon Zygmunta Muzeum KatedralneWawel ZaginionySmocza JamaTrasa Ogrody Królewskie

W dniu 18.04.2010 na Wawelu odbył się Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.
Prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria zostali pochowani w krypcie wawelskiej


W katedrze wawelskiej mają groby święci, królowie i bohaterowie narodowi. Z żonami chowani byli tam tylko niektórzy władcy Polski.

Często zadawane pytania dotyczące Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w lokalizacji Kraków

Kraków, Wawel 5

podobne obiekty w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu

atrakcje 🎡 w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu

restauracje 🍽️ w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności