Syrenka Ustecka

Ustka, Promenada Nadmorska

Brak recenzji
Pomnik znajduje się u nasady wschodniego falochronu przy kamiennym molo z widokiem na otwarte morze w miejscu, gdzie stał kiedyś pomnik Jana Nepomucena. Niedaleko znajduje się latarnia morska z końca XIX, nadmorski bulwar z 1875 roku oraz port z kutrami rybackimi. Po udanych porannych połowach sprzedawane są z nich świeże ryby.

Budowę figury zainicjowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka” powołując społeczny Komitet Budowy Syrenki (w 2008 roku). Dzięki hojności mieszkańców oraz firm z regionu po zbiórce społecznościowej pieniędzy oraz metali kolorowych udało się zebrać potrzebne środki oraz materiały.
Figura odlana z mosiądzu powstała w 2010 roku a jej odsłonięcie nastąpiło 15-tego sierpnia w dniu Święta Ustki. Mieszkańcy również wskazali pożądaną lokalizację postumentu. Niestety niedługo po odsłonięciu Syrenka została uszkodzona a odcięta z obelisku część twarzy oraz piersi trafiła do naprawy.

Pomnik przedstawia Syrenkę, która jak i w herbie Ustki wpatruje się w morze, oczekując powrotu lokalnych rybaków do domu.
Autorem pomnika jest Jerzy Michał Rosa, lokalny artysta. Postument zainspirowany został postacią Bryzgi Rosowej z baśni Franciszka Fenikowskiego.

Jak głosi miejscowa Legenda będąc w Ustce należy potrzeć biust Syrenki na szczęście, gdyż Syrenka częściowo jest rybą i może spełnić jedno życzenie osoby, która chwyci ją za pierś.

Najbardziej znane pomniki Syrenki poza Ustką znajdują się w Warszawie oraz w Kopenhadze.

Często zadawane pytania dotyczące Syrenka Ustecka

Syrenka Ustecka znajduje się w lokalizacji Ustka

Ustka, Promenada Nadmorska

podobne obiekty w pobliżu Syrenka Ustecka:

atrakcje 🎡 w pobliżu Syrenka Ustecka:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Syrenka Ustecka

restauracje 🍽️ w pobliżu Syrenka Ustecka:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Syrenka Ustecka

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Syrenka Ustecka:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Syrenka Ustecka

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności