Kształtem przypomina statek kosmiczny. Znajduje się tam centrum handlowe i odbywają się liczne koncerty i mecze, na przykład siatkówki czy hokeja.

Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek który chciał, by była ona symbolem miasta, nie mającego do tej pory jakiegoś znaku rozpoznawczego.

Pierwotnie hala sportowa miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, lecz przedstawiony przez architektów śmiały projekt, bardzo awangardowy w epoce socrealizmu, wydał się tak atrakcyjny dla Jerzego Ziętka, że zdecydowano o zmianie lokalizacji i ulokowanie hali sportowej przy dzisiejszym Rondzie

W 1973 roku Katowiczanie wymyślili pierwszą nazwę dla hali widowiskowo-sportowej "Latający Spodek".

Przez lata Spodek był miejscem wielkich imprez artystycznych.

W Spodku wystąpili m.in. Charles Aznawour, Susi Quatro, John Mayal, Eric Clapton, Drupi, Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea, Toto Cotugno, Clif Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Dalida, Vanesa Mae, Deep Purple, Simple Red, Metallica, The Cure, Status Quo, Cocto Twins, Electic Light Orchestra, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Sepultura, Black Sabbath, Kraftwerk, Saxon, Lokomotiv GT, Mike Oldfield, The Kelly Family, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode, od 25 lat na scenie Spodka gości Fesiwal Rawa Blues, od 20 lat festiwal Metalmania, a do 7 lat “Mayday” - festiwal muzyki techno.

W hali oprócz koncertów i zawodów sportowych odbywały się widowiska operowe, pokazy cyrkowe, rewie na lodzie, targi i wystawy, projekcje filmowe, szkolenia i spotkania korporacyjne, a także dyskoteki i bale.
Przez Spodek, w jego dotychczasowej historii, przewinęło się kilkadziesiąt milionów osób.

Do dnia dzisiejszego, mimo iż został zbudowany w ubiegłym wieku i postrzegany jest jako symbol minionej epoki, wzbudza jednoznacznie pozytywne skojarzenia.

Obecnie od dnia 01.09.2008 r. wszystkimi obiektami Spodka zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach.

www.spodek.com.pl
Napisz opinię ...
Tomjur
08.03.10, 07:26
Super !! Zaraz sie uniesie.
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Nadchodzące wydarzenia w Spodek
Koncert Lady Pank
sobota 26 październik 201918:30
2. Tribute to...
niedziela 27 październik 201919:00
KULT - KATOWICE - Pomarańczowa trasa 2019
sobota 23 listopad 201919:00
KULT - KATOWICE - Pomarańczowa trasa 2019
sobota 23 listopad 201919:00
Stronę opublikowano: 25.12.2007, 21:47, Stronę wyświetlono: 3769x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Do góry