Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau

Leśniewo Górne k. Srokowa

Brak recenzji
Śluza w Leśniewie Górnym jest pierwszym obiektem od strony jeziora Mamry, od którego prowadził sztucznie wykopany kanał o szerokości od 20 do 25 m i głębokości 1,4–1,8 m. Kanał zaczyna się na północno-zachodnich brzegach jeziora Mamry, w miejscowości Mamerki, tuż obok byłej niemieckiej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych „Mauerwald”.

Woda znajdowała się w obwałowaniach wynoszących się nad okoliczny teren. Przed samą śluzą w Leśniewie Górnym kanał został zamknięty groblą ziemną.

W tym miejscu powstała budowla hydrotechniczna o imponujących rozmiarach. Jej komora ma głębokość 21 m, szerokość 7,5 m, długość 46 m i spad 17,2 m. W stosunku do innych zaprojektowanych budowli miejscowa śluza charakteryzuje się największym spadem. Ocenia się, że budowla została ukończona w około 80%, a według innych źródeł w 60%. W konstrukcji betonowej nie zamontowano urządzeń technicznych np. zamknięcia w postaci zasuwy stalowej. Nie zdążono też doprowadzić do niej kanału. Na frontowej ścianie widać odcisk po zawieszonej niegdyś niemieckiej gapie, która ponoć do dziś spoczywa w wodzie napuszczonej do śluzy.

Śluza jest jedną z 10 śluz, jakie miały powstać w systemie Kanału Mazurskiego i jedną z pięciu znajdujących się na terenie Polski. Kanał Mazurski miał zapewnić wodne połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, poprzez rzekę Łynę i Pregołę. Miał służyć transportowi towarów (drewno, zboże, torf, węgiel, produkty przemysłowe) oraz odprowadzeniu nadmiaru wody z jezior mazurskich. Projekt jego budowy powstał w latach 1862-1864 Kanał zaprojektowano tak, aby mogły w nim pływać statki o wyporności nieprzekraczającej 240 ton. Poprowadzony został głównie w specjalnych nasypach lub sztucznych wykopach, za wyjątkiem trzykilometrowego odcinka będącym jeziorem Rydzówka. Budowa została rozpoczęta w 1911 roku, a następnie przerwana w 1914 roku wybuchem wojny. Prace wznowiono dopiero 20 lat później, w 1934 roku i ponownie przerwała je wojna. Kanału nigdy już nie dokończono, pomimo że budowa wykonana była w 90% i brakowało tylko drobnych prac wykończeniowych przy niektórych śluzach.

Często zadawane pytania dotyczące Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau

Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau znajduje się w lokalizacji Leśniewo Górne k. Srokowa

Leśniewo Górne k. Srokowa

podobne obiekty w pobliżu Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau

atrakcje 🎡 w pobliżu Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Śluza w Leśniewie Górnym - Oberschluese Fürstenau

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności