Sanktuarium Maryjne w Smardzewie

Smardzewo, Smardzewo 67

Brak recenzji
RZYMSKOKATOLICKI KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI

Pierwszą kaplicę w Smardzewie - przynależnym wówczas do parafii w Sarbiewie - wybudował najprawdopodobniej w roku 1680 tutejszy dziedzic Adam Bieliński, a jego brat Jan ją rozbudował dzięki funduszom Stefana Krasińskiego, dziedzica na Grudusku, który, jak przypuszcza ceniony historyk Mazowsza ks. Tadeusz Żebrowski, mógł do niej sprowadzić kilka lat później obraz Maryi z Dzieciątkiem, kopię Matki Bożej Bocheńskiej.

Obraz ten, podobnie jak jego oryginał, został otoczony czcią i w roku 1711 wpisał się w historię płockiego Kościoła. Wtedy bowiem jego pasterz bp Ludwik Załuski konsekrował smardzewską świątynię i oddał pod opiekę Matki Bożej Smardzewskiej i Jej Syna płocką diecezję, całe Mazowsze i Rzeczpospolitą.

W roku 1945 po wyzwoleniu Polski spod okupacji hitlerowskiej smardzewianie ukończyli budowę swojej świątyni, licząc na powstanie w Smardzewie parafii. Przeciwstawiały się jednak temu władze komunistyczne. 1 stycznia 1967 roku powstał jedynie Ośrodek Duszpasterski, do którego oddelegowany był wikariusz sarbiewski ks. Marian Pikus (zmarł 10 maja 1968 roku). Jego następcami, na okres przejściowy, byli księża Stanisław Kowalczyk i Antoni Mamiński.

20 sierpnia 1989 roku ster parafii został przekazany ks. Józefowi Błaszczakowi, który po siedmiu latach pracy pożegnał się z parafianami, odchodząc na probostwo do Strzegowa. Do Smardzewa zaś na krótko przyszedł ks. Jan Kozłowski. A po nim – jesienią 1996 roku – ks. Henryk Dymek.
Nowy proboszcz rozpoczął swoją posługę w parafii od zbudowania ołtarza Matki Bożej Smardzewskiej, gdyż dotychczasowy nie odpowiadał randze sanktuarium. Obrazy – pędzla Sylwestra Kwiatkowskiego – do ołtarza wokół cudownego wizerunku Matki Bożej ufundował Stanisław Zmysłowski z Płońska. Dzieło w pełnej krasie zostało odsłonięte w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 1998 roku, z udziałem bp. Zygmunta Kamińskiego.
W roku 2005 parafia obchodziła 25-lecie istnienia. Na jubileusz kościół został ubogacony bocznym ołtarzem św. Stanisława Kostki. Obraz patrona parafii, który urodził się w niedalekim Rostkowie, namalowała Zofia Guzowska. 1 października 2006 roku wspólnocie parafialnej zostały przekazane z Rzymu relikwie świętego.

Program Mszy Świętych:

W niedziele i święta:
godz.: 9:00, 10:45, 16:00 (oprócz grudnia, stycznia, lutego);

W dni powszednie:
od Wielkanocy do 1 X - 18:00
od 1 X do Wielkanocy - 16:00

Odpusty i uroczystości:
Zesłanie Ducha Świętego Msze Święte: godz. 9:00, 12:00, 17:00
poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego - Matki Kościoła: Msze Święte: godz. 10:00 (namaszczenie chorych); 12:00; 16:00
15 VIII – Wniebowzięcie NMP Msze Święte: godz.: 9:00, 12:00, 17:00
8 IX – Narodzenie NMP Msze Święte: godz.: 9:00, 12:00, 17:00
niedziela po 18 IX – św. Stanisława Kostki Msze Święte: godz.: 9:00, 10:45, 16:00
zjazd kół różańcowych: 1 lub 2 sobota października

Źródło: oficjalna strona parafii z Oprac. ks. Henryk Dymek i Tadeusz Pulcyn

Często zadawane pytania dotyczące Sanktuarium Maryjne w Smardzewie

Sanktuarium Maryjne w Smardzewie znajduje się w lokalizacji Smardzewo

Smardzewo, Smardzewo 67

podobne obiekty w pobliżu Sanktuarium Maryjne w Smardzewie:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Sanktuarium Maryjne w Smardzewie

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności