Pałac Górków w Poznaniu

Poznań, Wodna 27

Brak recenzji
Pałac Górków – obecna siedziba Muzeum, powstał w latach czterdziestych XVI wieku w drodze przebudowy kilku gotyckich kamienic. Do dziś z oryginalnych elementów konstrukcji zachował się wczesnorenesansowy portal z 1548 r. i wewnętrzny dziedziniec z kolumnowym krużgankiem oraz dwie sale na parterze. Budowlę wzniósł nieznany architekt.

Gmach wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Początkowo, aż do 1592 roku, pełnił funkcję siedziby rodu Górków herbu Łodzia. W latach 1592-1595 stał się własnością podkomorzego poznańskiego Piotra Czarnkowskiego. Od 1605 do 1828 roku mieściła się w nim siedziba klasztoru Benedyktynek. Od 1834 do 1880 r. w dawnym pałacu działała pierwsza w Poznaniu szkoła średnia dla dziewcząt. W czasie ostatnich dwóch dekad XIX wieku budynek przemieniono na kamienicę czynszową. Taką funkcję zachował aż do końca II wojny światowej, kiedy uległ poważnemu zniszczeniu. Pałac odbudowano dopiero w latach 1958-67 i zaadaptowano na siedzibę Muzeum Archeologicznego.

Budynek wpisano do rejestru zabytków pod numerem A 25 z dn. 30 III 1971 r.

Często zadawane pytania dotyczące Pałac Górków w Poznaniu

Pałac Górków w Poznaniu znajduje się w lokalizacji Poznań

Poznań, Wodna 27

podobne obiekty w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu

atrakcje 🎡 w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu

restauracje 🍽️ w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Pałac Górków w Poznaniu

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności