Zamek Książąt Mazowieckich

Ciechanów, Zamkowa 1

Brak recenzji
Zamek Książąt Mazowieckich z XIV-XV wieku (obecnie Muzeum Szlachty Mazowieckiej) to najwspanialsza pamiątka Ciechanowa i zarazem jeden z najciekawszych obiektów nizinnego budownictwa obronnego w Polsce. Murowany z cegły o układzie gotyckim, na fundamencie i podmurówce z kamienia, usytuowany na planie prostokąta (48 x 57m), z kwadratowym dziedzińcem wewnątrz, z jednym budynkiem przy bramie południowej (dla załogi), dwóch wieżach od strony wjazdu i olbrzymim, pustym dziedzińcem przypominała wczesnośredniowieczne zamki z Bliskiego Wschodu – zamki bizantyjskie.

Mazowsze było szczególnie narażone na najazdy litewskie, które pustoszyły zimie księstwa, aż do 1385 r. Dwukrotnie był palony Ciechanów, który był stolicą Ziemi Ciechanowskiej.

Miał on podobne przeznaczenie – służył do schronienia ludności miasta, wraz z najcenniejszym dobytkiem w okresie zagrożenia przez wroga. Jedyną drogą do zamku, od strony miasta, przez bagniste rozlewiska rzeki Łydyni był drewniany most, o długości prawie 300 m., łatwy do demontażu.

Zamek ciechanowski był praktycznie nie do zdobycia i nigdy nie został zajęty przez wrogów, chociaż takie próby podejmowali Krzyżacy, czego dowodem są znalezione w fosie zamkowej, w trakcie badań archeologicznych, dwa miecze i inne fragmenty uzbrojenia rycerzy zakonnych. Po rewitalizacji nabrał nowego wyglądu i funkcjonalności. Dom Mały znaczącą powiększył możliwości ekspozycyjne ale również został wyposażony w nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Oprócz tego odnowiono mury zamkowe oraz baszty.

Czynne codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. październik - kwiecień do 8:00 do 16:00 maj - wrzesień od 10:00 do 18:00

Ekspozycje nieczynne: 1 stycznia, Trzech Króli, Wielkanoc (niedziela, poniedziałek), Boże Ciało, 1 listopada i 25 grudnia. W pozostałe święta ekspozycje czynne normalnie. Ostatnie wejście: na pól godziny przed zamknięciem ekspozycji.

Godziny otwarcia

Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota 8:00 - 16:00
Niedziela 8:00 - 16:00

Często zadawane pytania dotyczące Zamek Książąt Mazowieckich

Obiekt Zamek Książąt Mazowieckich otwarty jest w:

  • Wtorek 8:00 - 16:00
  • Środa 8:00 - 16:00
  • Czwartek 8:00 - 16:00
  • Piątek 8:00 - 16:00
  • Sobota 8:00 - 16:00
  • Niedziela 8:00 - 16:00

Zamek Książąt Mazowieckich znajduje się w lokalizacji Ciechanów

Ciechanów, Zamkowa 1

podobne obiekty w pobliżu Zamek Książąt Mazowieckich:

atrakcje 🎡 w pobliżu Zamek Książąt Mazowieckich:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Zamek Książąt Mazowieckich

zabytki 🏛️ w pobliżu Zamek Książąt Mazowieckich:

restauracje 🍽️ w pobliżu Zamek Książąt Mazowieckich:

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności