Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera

Gierłoż, 5

Brak recenzji
Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - kwatera główna Adolfa Hitlera Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż (wtedy Görlitz) i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR.

Podczas wojny, tu właśnie zapadały najważniejsze decyzje w niemieckiej machinie wojennej. Stąd nadzorowano operację Barbarossa i to tu miał miejsce śmiały, choć nieudany zamach na życie Fuhrera, który przeprowadził Claus Shenk von Stauffenberg.

To właśnie w Wilczym Szańcu Claus Shenk von Stauffenbergv okonał próby zamachu na życie Adolfa Hitlera i na podstawie tych wydarzeń nakręcono film Walkiria zTom Cruise w roli głównej.

Z kwaterą główną współpracowały kwatery pomocnicze, rozlokowane w promieniu do 70 km od Wilczego Szańca. Wzdłuż linii kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo (od Wilczego Szańca w kierunku Węgorzewa), w odległości 9 km, w lesie 1 km od szosy za Radziejami była kwatera Hansa Lammersa (kryptonim „Wendula”), dalej w odległości 21 km w Mamerkach - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (niem. Oberkommando des Heeres, OKH) (kryptonim „Anna”).

W październiku 1944 roku oddziały Armii Czerwonej dotarły do wschodnich granic Prus Wschodnich. Dlatego też 20 listopada 1944 roku główną kwaterę przeniesiono do Zossen w pobliżu Berlina. Dwa dni później, feldmarszałek Wilhelm Keitel wydał rozkaz zniszczenia Wilczego Szańca , aby zabudowa nie wpadła w ręce wroga i aby nie zamieniła się w twierdzę, którą potem Niemcy musieliby zdobywać – wszak wiara w “ostateczne zwycięstwo” wciąż była oficjalnym hasłem. Dodatkowo, plan ten był elementem “taktyki spalonej ziemi, którą powszechnie wykorzystywano podczas drugiej wojny.

---

Wilczy Szaniec podzielony jest obecnie na 2 zasadnicze obszary, kiedyś będące “strefami bezpieczeństwa“, które dziś zwiedzają turyści. Historycznie strefy były 3, ale dziś warto się udać do tzw “I Strefy” – tam gdzie mieszkał Hitler i jego świta (wejście jest płatne), oraz do “II Strefy”, gdzie nie ma zorganizowanego zwiedzania i można udać się na własną rękę, pieszo.

Główne atrakcje Kwatery znajdują się na ogrodzonym terenie, przed wejściem na który należy uiścić opłatę w kasie, na bramie wjazdowej.

Często zadawane pytania dotyczące Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera

Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera znajduje się w lokalizacji Gierłoż

Gierłoż, 5

podobne obiekty w pobliżu Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera:

atrakcje 🎡 w pobliżu Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Wilczy Szaniec - Wolfsschanze - Kwatera Hitlera

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności