Ogród Saski

Warszawa

Brak recenzji
Ogród Saski - park miejski w śródmieściu Warszawy, położony między placem marsz. Józefa Piłsudskiego, placem Żelaznej Bramy, ul. Marszałkowską i ul. Królewską, na Osi Saskiej.

Pierwotnie geometryczny ogród francuski założony w latach 1724–1748 dla króla Augusta II Mocnego według projektu Matthäusa Daniela Pöppelmanna i Zachariasa Longuelune’a przy współpracy (od 1733) Carla Friedricha Pöppelmanna i Johanna Christopha von Naumanna jako ogród pałacu Saskiego. Został zdewastowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794), przekomponowany na krajobrazowy ogród angielski w latach 1816–1827 według projektu Jamesa Savage’a. Częściowo zniszczony w czasie powstania warszawskiego, został odtworzony po wojnie.

Jest pierwszym publicznym parkiem miejskim w Warszawie i w Polsce.

Ogród Saski został założony na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta II Mocnego, na tzw. Osi Saskiej, jako ogród przypałacowy przy pałacu Saskim w stylu francuskim. 27 maja 1727 został udostępniony przez króla mieszkańcom Warszawy. Był to pierwszy park publiczny w mieście[1]. Dla użytku dworu królewskiego pozostawiono tylko dwa niewielkie ogródki w części przylegającej do pałacu Saskiego.

Ogród szybko zyskał dużą popularność stając się ulubionym miejscem wypoczynku i rozrywki mieszkańców miasta. Mógł korzystać z niego każdy, kto był porządnie ubrany.

Najważniejsze obiekty:
* 21 barokowych rzeźb muz i cnót (Jan Jerzy Plersch)
* Empirowa fontanna autorstwa Henryka Marconiego z 1855
* Wodozbiór w kształcie rotundy, wzorowany na świątyni Westy w Tivoli (Henryk Marconi)
* Staw w Ogrodzie Saskim
* Zegar słoneczny (Jakub Pik, A. Sikorski, 1863)
* Grób Nieznanego Żołnierza
* Pałac Błękitny
* Płyta upamiętniająca powitanie wojsk polskich przez Józefa Piłsudskiego w 1921 (1938, kopia płyty odsłonięta w 1995)[24]
* Pomnik Marii Konopnickiej
* Kamień pamiątkowy ustawiony w 1927 w dwusetną rocznicę oddania Ogrodu do użytku publicznego[25]
* Płyta upamiętniająca 6 mln Polaków, w tym 800 tys. mieszkańców Warszawy, poległych w II wojnie światowej (odsłonięta 7 maja 1965)[26]
* Tablica pamiątkowa Tchorka (przy pałacu Błękitnym)
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Ogród Saski

Ogród Saski znajduje się w lokalizacji Warszawa

podobne obiekty w pobliżu Ogród Saski:

atrakcje 🎡 w pobliżu Ogród Saski:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Ogród Saski

zabytki 🏛️ w pobliżu Ogród Saski:

restauracje 🍽️ w pobliżu Ogród Saski:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Ogród Saski

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Ogród Saski:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Ogród Saski

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności