Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki

Katowice, Kościuszki 47

Brak recenzji
Muzeum Historii Katowic posiada w swoich zbiorach największą kolekcję prac Pawła Stellera. W 2000 roku została utworzona Pracownia Grafiki im. Pawła Stellera, która zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem, opracowaniem zbiorów, przygotowywaniem ekspozycji oraz konserwacją spuścizny po Pawle Stellerze.
Pracownia gromadzi także grafikę współczesną, głownie twórców związanych ze środowiskiem śląskim.

Wszechstronny dorobek artystyczny Paweła Stellera (1895–1974) wybitnego artysty śląskiego urodzonego w Hrmanicach był doceniany, artysta otrzymywał nagrody i wyróżnienia oraz złote medale za grafiki na wystawach w kraju i za granicą. Zdobył uznanie w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Jego prace były prezentowane na prestiżowych wystawach m. in. w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, Ottawie oraz w Polsce. Prasa francuska nazwała go „polskim Dűrerem”, a polska – „śląskim Skoczylasem”.
Paweł Steller żył i pracował w Katowicach w latach 1925–1974. Był wybitnym artystą-grafikiem, uprawiającym wiele dyscyplin twórczych, takich jak: drzeworyt sztorcowy, rysunek, linoryt, litografię, techniki metalowe, malarstwo sztalugowe – pastele, oleje, akwarele. Projektował witraże i polichromie do kościołów w Pielgrzymowicach i Dębowcu. Zajmował się grafiką książkową i ekslibrisem. W latach 1915–1924 opracowywał mapy topograficzne na potrzeby wojska. Próbował także swoich sił jako teoretyk sztuki i poeta.

Osobny rozdział jego pracy twórczej stanowi wieloletnia praca jako pedagoga m.in. w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych oraz w prywatnej wieczorowej szkole rysunku, którą założył w swoim mieszkaniu. Prowadził także kursy dla nauczycieli i pracowników przemysłu graficznego.

Był współorganizatorem, wraz ze Stanisławem Ligoniem, Związku Zawodowego Artystów Plastyków Śląskich w 1929 roku oraz członkiem powstałego dwa lata później w Katowicach Związku Artystyczno-Literackiego na Śląsku.
Pracował wspólnie z Adamem Bunschem nad projektem powstania szkoły artystycznej w Katowicach w 1934 roku.
W 1945 roku został deportowany do Związku Radzieckiego, powrócił z zsyłki po dwudziestu miesiącach.
Angażował się czynnie w pracę społeczną na rzecz miasta i społeczeństwa. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę ponad 10 500 prac, w tym 243 drzeworyty, ponad 1000 akwarel, setki rysunków ołówkowych i piórkowych, projekty i ilustracje do książek, kalendarze, druki okolicznościowe.

Wystawy stałe:
"Paweł Steller - katowiczanin z wyboru" - wystawa grafik wybitnego artysty mieszkającego i pracującego w Katowicach w latach 1925 - 1974.

Wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia

Wtorek 11:00 - 17:00
Środa 11:00 - 15:00
Czwartek 11:00 - 15:00
Piątek 11:00 - 15:00

Często zadawane pytania dotyczące Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki

Obiekt Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki otwarty jest w:

  • Wtorek 11:00 - 17:00
  • Środa 11:00 - 15:00
  • Czwartek 11:00 - 15:00
  • Piątek 11:00 - 15:00

Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki znajduje się w lokalizacji Katowice

Katowice, Kościuszki 47

podobne obiekty w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki

atrakcje 🎡 w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki

restauracje 🍽️ w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Muzeum Historii Katowic - Oddział Grafiki

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności