Minaret Yivli – inaczej Żłobkowany minaret znajduje się w mieście Antalya w Turcji. Jest jednym z pierwszych islamskich obiektów w mieście. Meczet został wybudowany w 1230 roku. Żłobkowany minaret meczetu jest obecnie punktem orientacyjnym, a zarazem symbolem miasta. Minaret ma 38 metrów wysokości. Ozdobiony został ciemnobłękitnymi płytkami. Zbudowany jest na kwadratowej, kamiennej bazie. Podzielony został na 8 żłobkowanych części. Chcąc znaleźć się na samej górze trzeba pokonać 90 schodów .

Pierwszy budynek pochodzący z 1230 roku został zniszczony, a następnie odbudowany przez Mehmeta Beya w 1373 roku. Meczet ze swoimi 6 kopułami jest jednym w najstarszych przykładów wielokopułowych budowli w Anatolii.

Obecnie budynek należy do Muzeum Etnograficznego w Antalyi, które ma w swoich zbiorach ubiory, przybory kuchenne, hafty, gobeliny oraz krosna. Jest otwarty do zwiedzania od 1974 roku
Minaret Yivli
Antalya

Wyszukaj miejsce i napisz opinię

Dziękujemy! Twoja opinia została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać opinię. Skomentuj inne miejsce

Twoja ocena:
Komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Osoba zamieszczająca komentarz ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.
Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności