Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej

Jurgów, Jurgów 1

Brak recenzji
Kościół parafialny św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej znajduje się w Jurgowie w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, gminie Bukowina Tatrzańska. Kościół został zbudowany w 1675 roku, a jego fundatorami byli sołtys Jakub Kesza i młynarz Mikołaj. Zakrystię i kaplicę św. Józefa wybudowano w 1935 roku.

Ściany kościoła mają konstrukcję zrębową i pokryte są gontem, a jednolity wielopołaciowy dach ma konstrukcję więźbowo-zaskrzynieniową. W dachu znajduje się mała wieżyczka sygnaturkowa. Prezbiterium zamknięte dwubocznie; od północnej strony przylega do niego zakrystia, a od nawy kaplica. Nawa przykryta została płaskim stropem w odróżnieniu od prezbiterium, które ma pozorne sklepienie kolebkowe. We wnętrzu świątyni znajduje się rokokowa polichromia bogata w motywy roślinne i geometryczne, pochodząca z 1813 roku. W okresie międzywojennym została ona przemalowana przez Kazimierza Pietkę.

Całe wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVIII wieku. Na ołtarzu, w centralnej jego części, jest figurka Matki Boskiej Różańcowej oraz rzeźby św. Piotra i św. Pawła. W prawej części ołtarza znajduje się figura św. Mikołaja, a w lewej figura Matki Boskiej Różańcowej ze św. Józefem i św. Joachimem oraz obraz Świętej Rodziny. Zabytkowymi elementami kościoła są ambona i konfesjonał pochodzące z XVIII wieku.

Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica z 1881 roku.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej

Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej znajduje się w lokalizacji Jurgów

Jurgów, Jurgów 1

podobne obiekty w pobliżu Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności