Kościół rzymskokatolicki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Chmielno, Gryfa Pomorskiego 41

Brak recenzji
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie - rzymskokatolicka parafia w Chmielnie. Należy do dekanatu kartuskiego znajdującego się w diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1880 roku. Parafia obchodzi również odpust św. Mikołaja.

Powstanie Kościoła w Chmielnie datuje się na połowę XIII wieku. Był on wtedy jednym z 65 kościołów istniejących w rozległym archidiakonacie pomorskim należącym do diecezji włocławskiej. Jego budowę przypisuje się zamieszkującej chmieleński gród córce Świętopełka - księżniczce Damroce. Pod koniec życia Damroka ofiarowała kościół klasztorowi norbertanek w Żukowie. Pierwsza pisemna wzmianka o chmieleńskim kościele pochodzi z roku 1280, kiedy to biskup włocławski Albierz zezwolił norbertankom na przyjęcie kościoła św. Piotra w Chmielnie wraz z uposażeniem, czyli dobrami przeznaczonymi na jego utrzymanie.

W XIX wieku, kiedy konieczny był kapitalny remont i dalsza rozbudowa, zapadła decyzja o rozbiórce drewnianego kościoła i pobudowaniu na jego miejscu nowego - murowanego. Dzieła budowy podjął się proboszcz Tadeusz Tempski. Rozbiórkę rozpoczęto w czerwcu 1845 roku, a w grudniu 1846 roku odbyło się pierwsze
nabożeństwo w nowym kościele. Dzisiejsza świątynia powstawała w trzech etapach. Główną bryłę pobudowano w latach 1845-1846, w 1860 roku postawiono wolnostojącą wieżę a w 1887 roku połączono ją z istniejącą świątynią powiększając przy okazji znacznie całą budowlę.

Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1980 roku - proboszcz Franciszek Koska zlecił wykonanie nowego wejścia do kościoła przez wieżę, na wprost ołtarza głównego.

Unikatowe jest wnętrze kościoła, którego sufit i ściany zdobią piękne kaszubskie wzory - dzieło profesora Szczeblewskiego wykonane na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Kryje ono także wiele cennych zabytków starszych od murów świątyni.

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH I NABOŻEŃSTW

MSZE ŚWIĘTE W CIĄGU ROKU
Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00 i 18:00
Msza św. z sakramentem chrztu św. o godz. 12:30 ( w I niedzielę każdego miesiąca)
Dni powszednie: 7:00, 18:00
Msza św. „Roratnia” (w Adwencie): 6:30

NABOŻEŃSTWA
Godzina Święta z Adoracją Najświętszego Sakramentu - w I czwartek miesiąca po Mszy św wieczornej.
Adoracja Najświętszego Sakramentu - w I piątek miesiąca od 15:00-16:00.
I sobota miesiąca - Msza św. o 7:00, potem około 7:30 nabożeństwo.
Koronka do Bożego Miłosierdzia - każdy piątek pół godziny przed Mszą św. wieczorną.
Nabożeństwo Majowe o godz. 17:30.
Nabożeństwo Czerwcowe o godz. 17:45.
Różaniec (w październiku) dla dorosłych o godz. 18:00; dla dzieci w środę o 17:00.
Droga Krzyżowa w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 18:00 (dla dorosłych i młodzieży), o 16:00 (dla dzieci).
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym - niedziela godz. 15:00.


Źródło: oficjalna strona parafii

Często zadawane pytania dotyczące Kościół rzymskokatolicki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół rzymskokatolicki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajduje się w lokalizacji Chmielno

Chmielno, Gryfa Pomorskiego 41

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności