Kościół Farny Pw. Świętego Józefa

Ciechanów, Ks. Piotra Ściegiennego 11

Brak recenzji
W drugiej połowie XI w. król Kazimierz Odnowiciel wzniósł na podgrodziu kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. W drugiej połowie XIII w. książęta mazowieccy ufundowali nowy kościół parafialny p.w. NMP, który stał w miejscu obecnego kościoła, a spłonął w 1463 r.

Obecna świątynia pochodzi z przełomu XV i XVI wieku; około 1476 r. wzniesiono prezbiterium i boczne kaplice, a ukończono budowę obszernej świątyni w 1525 r. Konsekracji kościoła dokonał w 1551 r. biskup płocki Andrzej Noskowski. Trzynawowa świątynia z dwoma bocznymi kaplicami wspierała się na 11 murowanych filarach, miała płaski drewniany sufit, a wewnątrz wyposażona była w 11 ołtarzy.

Znacznemu zniszczeniu uległa podczas wojen szwedzkich w 1657 r. Usuwanie zniszczeń i troska o należyty stan obszernej budowli spoczywała na proboszczach i wiernych; zachowane protokoły wizytacyjne z lat 1609-1842 wyraźnie stwierdzają, że do reparacji kościoła zobowiązane były w znacznym stopniu cechy rzemieślnicze, które w obrębie swoich ołtarzy naprawiały mury i dach, zaś troska o prezbiterium i główny ołtarz spoczywała bezpośrednio na proboszczu.

W pocz. XIX w. kościół wymagał gruntownego remontu, zwłaszcza jego zadaszenie, dlatego też od 1804 r. zaprzestano w nim odprawiać nabożeństwa, a parafialne życie przeniosło się do klasztoru OO. Augustianów.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele kosztownych remontów: dach pokryto blachą miedzianą, wykonano marmurową posadzkę, wymieniono tynki na bocznych ścianach, poddano renowacji polichromię, wnętrze wyposażono w dębowe ławki i konfesjonały, w głównym i bocznym wejściu wstawiono nowe drzwi.

Dzięki swej starożytności i pięknu nadwiślańskiego gotyku ciechanowska fara stanowi czcigodny zabytek kultury chrześcijańskiej na Północnym Mazowszu, a zarazem znak nadziei na przetrwanie Ewangelii Chrystusowej w kolejnych pokoleniach (więcej informacji na stronie Parafii)...


NIEDZIELA
6:30 - Godzinki o NMP
7:00 - Msza Święta
8:30 - Msza Święta
10:00 - Msza Święta
11.30 - Msza Święta z udziałem dzieci
16.00 - Msza Święta z udziałem młodzieży (w 2020 r. odprawiana także w wakacje)
18.00 - Msza Święta transmitowana przez Radio

DNI POWSZEDNIE
6:00 - Godzinki o NMP
6:30 - Msza Święta w kaplicy MB 7.00 Rozpoczęcie Adoracji Najśw. Sakramentu
7:00 - Msza Święta (w 2020 r. odprawiana także w wakacje)
8:30 - Msza Święta - 9:00 - Zakończenie Adoracji Najśw. Sakramentu
18:00 - Msza Święta


Parafia św. Józefa (Fara)
ul. Ks. Piotra Ściegiennego 11
06-400 Ciechanów

Kancelaria
Poniedziałek - Piątek: 9:00-10:00, 16:00-17:00
Sobota: 9:00-12:00

Źródło informacji: oficjalna strona parafii

Często zadawane pytania dotyczące Kościół Farny Pw. Świętego Józefa

Kościół Farny Pw. Świętego Józefa znajduje się w lokalizacji Ciechanów

Ciechanów, Ks. Piotra Ściegiennego 11

podobne obiekty w pobliżu Kościół Farny Pw. Świętego Józefa:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Kościół Farny Pw. Świętego Józefa

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności