Dom Józefa Mehoffera

Kraków, Krupnicza 26

Brak recenzji
Dom przy ul. Krupniczej Józef Mehoffer nabył w roku 1932 i nadał mu cechy rodzinnego pałacyku, wyposażając w stylowe meble, dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, i zdobiąc też własnymi pracami. Po śmierci Józefa Mehoffera rodzina zachowała, na miarę możliwości, niezmieniony charakter pomieszczeń. Z czasem, z inicjatywy syna artysty, Zbigniewa Mehoffera zrodziła się idea utworzenia tu muzeum poświęconego temu twórcy. W styczniu 1996 roku, po niezbędnych pracach remontowych i konserwatorskich, placówkę otwarto dla publiczności jako Dom Józefa Mehoffera, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Wnętrza urządzono w nawiązaniu do koncepcji artysty i dawnego ich klimatu, a nawet niektóre z nich wiernie odtworzono, co było możliwe dzięki darom i depozytom rodziny, uzupełnionym eksponatami ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Krakowie. Placówka reprezentuje typ muzeum-domu artysty, ale ma też charakter muzeum wnętrz i w pewnej mierze muzeum sztuki. Na parterze znalazły się pomieszczenia reprezentacyjne domu, jak salon czy duża jadalnia, na piętrze zaś pokoje bardziej kameralne. Wypełniają je na ogół te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary, książki oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty dekoracyjne, rysunki etc.

Często zadawane pytania dotyczące Dom Józefa Mehoffera

Dom Józefa Mehoffera znajduje się w lokalizacji Kraków

Kraków, Krupnicza 26

podobne obiekty w pobliżu Dom Józefa Mehoffera:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Dom Józefa Mehoffera

atrakcje 🎡 w pobliżu Dom Józefa Mehoffera:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Dom Józefa Mehoffera

restauracje 🍽️ w pobliżu Dom Józefa Mehoffera:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Dom Józefa Mehoffera

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Dom Józefa Mehoffera:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Dom Józefa Mehoffera

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności