Chybotek

Szklarska Poręba

Brak recenzji
Chybotek - granitowa grupa skalna w Górach Izerskich, w województwie dolnośląskim, w miejscowości Szklarska Poręba. Głaz najwyżej położony o średnicy ok. 4 m daje się rozkołysać. Chybotek znajduje się na pograniczu Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej, na południowo-wschodnich zboczach Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Chybotek zbudowany jest z granitu karkonoskiego.

Według legend walończyków skała blokowała wejście do podziemnej jaskini, w której znajdował się ukryty skarbiec. Historia Chybotka powiązana jest również z podaniami na temat postaci Ducha Gór, który posiadał we władaniu całe Karkonosze. Ze względu na swój kształt do 1945 zwany był Misą cukru.

W pobliżu Chybotka przechodzą szlaki turystyczne:
- szlak turystyczny czarny czarny - prowadzący dookoła Szklarskiej Poręby
- szlak turystyczny niebieski niebieski - Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Dolna PKP.

Chybotek leży też na szlaku turystycznym im. Juliusza Naumowicza.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności