* Wydarzenie archiwalne *

Gdzie?

Instytut Kultury Miejskiej

Gdańsk,

Kiedy?
środa
16 październik 2019 godz. 18:00

16 października o 18.00 rozpoczniemy sezon Miastoprojekcji od filmu dokumentalnego poświęconego Le Corbusierowi — najważniejszemu twórcy architektury modernistycznej. Po filmie będzie miała miejsce rozmowa z udziałem Aleksandry Kędziorek i Grzegorza Piątka.
(image)

Związany z Francją Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret-Gris) pochodził ze Szwajcarii. Jako twórca wpłynął nie tylko znacząco na architekturę, ale także na urbanistykę, wzornictwo oraz sztuki wizualne. Film przybliża jego zrealizowane projekty z różnych stron świata, pokazuje również plany, szkice architektoniczne i inne prace. Narrację stanowią fragmenty wywiadów oraz tekstów teoretycznych.

Wykorzystane w tytule tłumaczenie Corbusierowskiego terminu l’espace indicible odwołuje się do nowoczesnej przestrzeń sztuki, rozszerzając i redefiniując pojęcie architektury.

Aleksandra Kędziorek jest historyczką sztuki i kuratorką. Od 2013 r. prowadzi projekt badawczy poświęcony Oskarowi Hansenowi, architektowi, artyście i teoretykowi związanemu z grupą Team 10 i warszawską Akademią Sztuk Pięknych. W ramach tego programu przygotowała dwie wystawy w MACBA w Barcelonie (z Soledad Gutierrez i Łukaszem Rondudą, 2014) i Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves w Porto (z Łukaszem Rondudą, 2015) oraz program seminariów w La Loge w Brukseli (z Anne-Claire Schmitz, 2015). Z ramienia Muzeum Sztuki Nowoczesnej opiekuje się domem Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie. Była redaktorką tomu „Oskar Hansen-Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (2014); publikuje o architekturze i sztukach wizualnych w prasie polskiej i zagranicznej.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – polski architekt, krytyk i historyk architektury, w latach 2005–2011 redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, od 2011 członek zarządu Fundacji Centrum Architektury. Od 2018 roku członek jury konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Od 2019 członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Kurator wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą m.in. Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, pawilon polski, XI Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzona Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową i wiele innych. 
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Koncert Muzyki Filmowej
sobota 19 październik 201919:00
Polska Filharmonia Bałtycka
Gdańsk, Ołowianka 1
PLANSZOGRANIE w ECS
czwartek 07 listopad 201900:00
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk, Wały Piastowskie 24
WARDRUNA | koncert | SOLD OUT
wtorek 19 listopad 201920:00
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1
PLANSZOGRANIE w ECS
czwartek 05 grudzień 201900:00
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk, Wały Piastowskie 24
KŁAMSTWO - Komedia małżeńska dla widzów 18+
niedziela 27 październik 201917:00
Scena Teatralna NOT
Gdańsk, ul. Rajska 6
Stronę opublikowano: 07.10.2019, 12:06, Stronę wyświetlono: 2x
Hotele w pobliżu
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Do góry