Wyłaniające się z bujnej zieleni parku szlachetne kształty rokokowego Pałacu Starego i pięknej, XIX-wiecznej sylwetki Pałacu Nowego urzekają każdego, kto odwiedza Zespół Parkowo Pałacowy w Ostromecku. Powstający od czasów renesansu i baroku zespół doczekał się w ostatnich latach kompleksowej i gruntownej renowacji. Oprawione zielenią place stanowią prawdziwą perłę architektury europejskiej.

Zarządzany przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, ostromecki Zespół stał się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w regionie i ważnym punktem na trasach turystycznych województwa kujawsko-pomorskiego.

Co tydzień odbywają się tu koncerty, wernisaże, czy też rekonstrukcje historyczne. Kompleks oferuje szeroki wachlarz możliwości w zakresie organizacji wszelkiego rodzaju imprez i eventów kulturalno edukacyjnych.

Pałac Stary - zbudowany ok. roku 1756-1764 w stylu saskiego rokoka na wysokiej skarpie nad Wisłą z inicjatywy wojewody pomorskiego i mazowieckiego Pawła Michała Mostowskiego w miejscu dawnego dworu rodziny Dorpowskich. We wnętrzach zachował się rokokowy portal kominka oraz ponad dwustuletnia drewniana klatka schodowa.

Pałac Nowy - zbudowany w 1849 roku, na zlecenie Jakuba Martina Schönborna, w stylu klasycystycznym, powiększony w latach późniejszych o neobarokowe skrzydło zwane Pałacykiem Myśliwskim i neoklasycystyczną salę balową wg projektu Henryka Spiera. Pałac otaczają rozległe tarasy powiązane z pergolami.
Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 31.01.2013, 20:15, Stronę wyświetlono: 1112x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Do góry