Zamek w Brzegu powstał prawdopodobnie około 1300 roku na miejscu istniejącego wcześniej drewnianego dworu. Początkowo nie był on stałą rezydencją książęcą, pełnił jednak funkcję ważnego ośrodka polityczno - gospodarczego w księstwie Henryków Śląskich. Znaczenie warowni wzrosło w roku 1311, kiedy to utworzono Księstwo Legnicko - Brzeskie powierzone Bolkowi III Rozrzutnemu, który w 1342 uczynił brzeski kasztel stałą siedzibą książąt brzeskich. Rozbudowany w latach 1359-1398 przez następcę Rozrzutnego, księcia Ludwika I, zachował zbliżoną formę do połowy XVI wieku, kiedy na polecenie ówczesnego właściciela księcia Fryderyka II oraz żony jego Elżbiety obiekt ufortyfikowano.

Zamek posiadał status zabytku klasy 0 (nomenklatura ta obecnie nie jest już stosowana). Obecnie znajduje się tu Muzeum Piastów Śląskich. Wewnątrz zgromadzone są zabytki związane z historią miasta i ziemi brzeskiej oraz Piastów śląskich.

Często zadawane pytania dotyczące Zamek Piastów Śląskich

Zamek Piastów Śląskich znajduje się w lokalizacji Brzeg

Brzeg, Plac Zamkowy 1

podobne obiekty w pobliżu Zamek Piastów Śląskich:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Zamek Piastów Śląskich

Wyszukaj miejsce i napisz opinię

Dziękujemy! Twoja opinia została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać opinię. Skomentuj inne miejsce

Twoja ocena:
Komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Osoba zamieszczająca komentarz ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności