Zamek w Brzegu powstał prawdopodobnie około 1300 roku na miejscu istniejącego wcześniej drewnianego dworu. Początkowo nie był on stałą rezydencją książęcą, pełnił jednak funkcję ważnego ośrodka polityczno - gospodarczego w księstwie Henryków Śląskich. Znaczenie warowni wzrosło w roku 1311, kiedy to utworzono Księstwo Legnicko - Brzeskie powierzone Bolkowi III Rozrzutnemu, który w 1342 uczynił brzeski kasztel stałą siedzibą książąt brzeskich. Rozbudowany w latach 1359-1398 przez następcę Rozrzutnego, księcia Ludwika I, zachował zbliżoną formę do połowy XVI wieku, kiedy na polecenie ówczesnego właściciela księcia Fryderyka II oraz żony jego Elżbiety obiekt ufortyfikowano.

Zamek posiadał status zabytku klasy 0 (nomenklatura ta obecnie nie jest już stosowana). Obecnie znajduje się tu Muzeum Piastów Śląskich. Wewnątrz zgromadzone są zabytki związane z historią miasta i ziemi brzeskiej oraz Piastów śląskich.
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 01.05.2008, 20:34, Stronę wyświetlono: 3203x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Do góry