Zamek w Niepołomicach został wzniesiony w stylu gotyckim przez króla Kazimierza Wielkiego. Zbudowany został na planie czworoboku i składał się z zespołu domów, wzniesionych z cegły na kamiennym fundamencie, oraz trzech przysadzistych wież. Całość łączył mur kurtynowy. Od wschodniej strony dziedziniec ograniczał jednotraktowy, dwukondygnacyjny budynek, natomiast od południa wznosił się dom dwutraktowy, także o dwu kondygnacjach. Narożne wieże były wyższe od budynków o kilka metrów. Szczególnie solidnie umocniona była wieża północno-zachodnia. W jej wnętrzach zlokalizowano studnię, zapewniającą obrońcom dostęp do wody nawet w czasie długiego oblężenia. Również tam w jednym z pomieszczeń miała znajdować się kaplica zamkowa. Wjazd do twierdzy prowadził przez bramę w zachodniej kurtynie, jak mówią jedne źródła, lub od strony wschodniej - jak podają inne. Prawdziwy rozkwit zamku miał miejsce za Władysława Jagiełły, który równie często jak polowania organizował tu spotkania rady królewskiej. Po zwycięstwie w Wielkiej Wojnie z Krzyżakami król, wracając do Krakowa, dojechał do Niepołomic a stąd pieszo udał się do katedry wawelskiej złożyć zdobyte chorągwie.W takiej formie obiekt przetrwał do XVI stulecia, kiedy to z inicjatywy króla Zygmunta Starego, a potem Zygmunta Augusta został przebudowany na piękną renesansową rezydencję.

Kontakt
Fundacja"Zamek Królewski w Niepołomicach"
ul. Zamkowa 2
32-005 Niepołomice
Tel: +48 (12) 281 32 32
Tel/fax: +48 (12) 281 32 33
fundacja@zamekkrolewski.com.pl


Zamek
Niepołomice, Zamkowa 2
Data publikacji: 15.07.2009
Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności

Wyszukaj i skomentuj wybrane miejsce

Dziękujemy! Twoja opinia została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać opinię. Skomentuj inne miejsce

Twoja ocena:
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Osoba zamieszczająca komentarz może ponieść odpowiedzialność karną za jego treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo. Oferty handlowe, adresy email, numery telefonów lub komunikatorów będą usuwane.