Zamek w Niepołomicach został wzniesiony w stylu gotyckim przez króla Kazimierza Wielkiego. Zbudowany został na planie czworoboku i składał się z zespołu domów, wzniesionych z cegły na kamiennym fundamencie, oraz trzech przysadzistych wież. Całość łączył mur kurtynowy. Od wschodniej strony dziedziniec ograniczał jednotraktowy, dwukondygnacyjny budynek, natomiast od południa wznosił się dom dwutraktowy, także o dwu kondygnacjach. Narożne wieże były wyższe od budynków o kilka metrów. Szczególnie solidnie umocniona była wieża północno-zachodnia. W jej wnętrzach zlokalizowano studnię, zapewniającą obrońcom dostęp do wody nawet w czasie długiego oblężenia. Również tam w jednym z pomieszczeń miała znajdować się kaplica zamkowa. Wjazd do twierdzy prowadził przez bramę w zachodniej kurtynie, jak mówią jedne źródła, lub od strony wschodniej - jak podają inne. Prawdziwy rozkwit zamku miał miejsce za Władysława Jagiełły, który równie często jak polowania organizował tu spotkania rady królewskiej. Po zwycięstwie w Wielkiej Wojnie z Krzyżakami król, wracając do Krakowa, dojechał do Niepołomic a stąd pieszo udał się do katedry wawelskiej złożyć zdobyte chorągwie.W takiej formie obiekt przetrwał do XVI stulecia, kiedy to z inicjatywy króla Zygmunta Starego, a potem Zygmunta Augusta został przebudowany na piękną renesansową rezydencję.

Kontakt
Fundacja"Zamek Królewski w Niepołomicach"
ul. Zamkowa 2
32-005 Niepołomice
Tel: +48 (12) 281 32 32
Tel/fax: +48 (12) 281 32 33
fundacja@zamekkrolewski.com.pl


Często zadawane pytania dotyczące Zamek

Zamek znajduje się w lokalizacji Niepołomice

Niepołomice, Zamkowa 2

podobne obiekty w pobliżu Zamek:

Wyszukaj miejsce i napisz opinię

Dziękujemy! Twoja opinia została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać opinię. Skomentuj inne miejsce

Twoja ocena:
Komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Osoba zamieszczająca komentarz ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności