Ruchome wydmy położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na mierzei łebskiej między morzem a jeziorem Łebsko. Pod wpływem wiatru przemieszczający się piasek powoduje, że wydmy "wędrują" na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy.

Największy obszar wydmowy w okolicach Łeby ma obszar ok. 500 hektarów i stale się powiększa zasypując jezioro Łebsko. Najstarsze wydmy, utworzone w procesach eolicznych po ustąpieniu lodowca, znajdują się na południe od jeziora Łebsko. Zjawiskiem unikatowym na skalę europejską są natomiast znacznie młodsze wydmy ciągnące się wzdłuż mierzei. Wśród nich najbardziej znane jest pasmo aktywnych, wędrujących piasków, zwane Białymi Górami, położone między jeziorem Łebsko a morzem.

Na szlaku turystycznym została udostępniona Wydma Łącka (najwyższa niezalesiona wydma barchanowa) której wysokość obecnie ocenia się na ok 30 metrów. Po wdrapaniu się na szczyt wydmy możemy zobaczyć prawdziwie pustynny krajobraz, ale także widać tu ogrom jeziora Łebsko jak i błękit Morza Bałtyckiego. Po drodze warto zajrzeć do Muzeum Wyrzutnia Rakiet - na byłym niemieckim poligonie doświadczalnym testującym w tym miejscu rakiety bojowe.

Żeby zwiedzić wydmę Łącką należy udać się z Łeby do pobliskiej miejscowości Rąbka. Kursują tam meleksowe taksówki (Łeba – Rąbka – 7 zł normalny, 5 zł ulgowy za 1 os.), można zostawić też samochód na parkingu (5 zł za 1 godz.). W Rąbce uiszczamy opłatę za wstęp do parku (6 zł normalny, 3 zł ulgowy – od osoby).

Od tego miejsca mamy jeszcze do przejścia około 6 km do ruchomych wydm. Można ten odcinek pokonać meleksem (15 zł w jedną stronę za 1 os.) lub przepłynąć statkiem po jeziorze Łebsko (14 zł normalny, 10 ulgowy) – statek płynie do przystani przy wyrzutni rakiet, później pieszo ok. 2 km

Często zadawane pytania dotyczące Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym znajduje się w lokalizacji Łeba

podobne obiekty w pobliżu Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

atrakcje 🎡 w pobliżu Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

restauracje 🍽️ w pobliżu Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym:

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Użytkownik leshek napisał recenzję 29 czerwiec 2010, 10:49
ocena: Bardzo dobra
dotarłem tam i wróciłem pieszo, było ciężko ale dałem radę ;)
Użytkownik michalz napisał recenzję 29 czerwiec 2010, 03:09
ocena: Bardzo dobra
Super miejsce. Pierwszy raz gdy tam się wybrałem a było to dość dawno temu - myślałem ze nogi mi odpadną po kilku kilosach spaceru i komary zeżrą mnie żywcem. Na szczęście jakoś przeżyłem - widok wydm - ciekawy :). Za drugim razem wziąłem rower!
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności