Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

Gdynia, Placu Grunwaldzki 1

Brak recenzji
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni - teatr muzyczny w Gdyni. Największy teatr muzyczny w Polsce i drugi (po Teatrze Wielkim w Warszawie) teatr w Polsce pod względem liczby miejsc na widowni. Trzy sceny teatru mieszczą łącznie ponad 1580 widzów.

Teatr powołany został 28 października 1957 jako Teatr Muzyczny w Gdańsku. Początkowo jego siedzibą był Morski Dom Kultury w Gdańsku Nowym Porcie, przy ulicy Marynarki Polskiej 15. Pierwsza premiera teatru odbyła się 18 maja 1958, kiedy wystawiono operetkę Bal w operze.

Obecnie teatr mieści się w gmachu przy Placu Grunwaldzkim 1, w Gdyni. Autorami budynku byli prof. dr inż. arch. Józef Chmiel i arch. Daniel Olędzki. Powierzchnia teatru wynosiła 14 000 m kw[potrzebny przypis]. Akt erekcyjny pod budowę siedziby teatru wmurowano 30 kwietnia 1972, a oficjalne otwarcie nastąpiło 21 lipca 1979. Pierwsza premiera w nowym budynku, Krakowiacy i górale, miała miejsce 8 grudnia 1979.

W listopadzie 2010 rozpoczęło się unowocześnienie i pierwsza przebudowa teatru od czasu jego wybudowania, kosztujące około 75,6 mln zł. Duża Scena zwiększyła pojemność widowni z 696 miejsc do 1070 osób, powiększono też foyer. Dodatkowo wybudowano od podstaw Nową Scenę z 300 miejscami na widowni. Przebudowa Teatru Muzycznego odbyła się w trzech etapach, bez przerywania pracy artystów. Otwarcie teatru po rozbudowie nastąpiło we wrześniu 2013 premierą musicalu "Chłopi". Powierzchnia teatru wzrosła do 19 000 m kw., a gmach otrzymał nowy kształt architektoniczny.

Rocznie teatr odwiedzany jest przez ponad 100 tysięcy widzów. W Teatrze Muzycznym corocznie obywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Ladies' Jazz Festival, Festiwal Szekspirowski, a także Festiwal Teatrów Muzycznych. Od 1990 TM prowadzi również działalność edukacyjną - Teatr Junior. W budynku teatru mieści się również działające od 1966 roku Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej znajduje się w lokalizacji Gdynia

Gdynia, Placu Grunwaldzki 1

podobne obiekty w pobliżu Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności