Strażnica Suliszowice

Suliszowice

Brak recenzji
Strażnica Suliszowice (Strażnica w Suliszowicach) - ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujące się w pobliżu wsi Suliszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Strażnica została wzniesiona prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego lub przez Władysława Opolczyka w latach 1370-1391 na szczycie samotnej skały (ok. 400 m n.p.m.). Po raz pierwszy była wzmiankowana dopiero w 1581 roku i już wtedy była prawdopodobnie opuszczona.

Składała się z dwóch części, górnej na 15-20-metrowej skale i dolnej otoczonej wałem i fosą. Do dziś zachował się odcinek muru z łamanych kamieni wapiennych o długości 19,5 m i grubości dochodzącej do 1,8 m oraz relikty zabudowań u podnóża skały.

W latach 70. XX wieku na majdanie wybudowano dom letniskowy, a całość założenia ogrodzono.
© Źródło: Wikipedia, BY-SA 3.0

Często zadawane pytania dotyczące Strażnica Suliszowice

Strażnica Suliszowice znajduje się w lokalizacji Suliszowice

Suliszowice

atrakcje 🎡 w pobliżu Strażnica Suliszowice:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Strażnica Suliszowice

restauracje 🍽️ w pobliżu Strażnica Suliszowice:

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Strażnica Suliszowice:

Zobacz wszystkie hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Strażnica Suliszowice

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności