Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej

Ustrzyki Dolne, Jasień 6

Brak recenzji
Pierwsze informacje o powstaniu wsi Jasień pojawiają się w 1494 r. i dotyczą nadania tych ziem rodzinie Ustrzyckich. Następna lokacja Jasienia na prawie wołoskim miała miejsce w 1559 r. Wzmianki o istnieniu pierwszej świątyni prawosławnej, przekształconej niebawem na cerkiew unicką, pochodzą z początku XVII w. Podstarości przemyski Stanisław Ustrzycki stał się fundatorem 1. kościoła rzymskokatolickiego w 1664 r. Nowy barokowy, murowany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny konsekrował 13 sierpnia 1743 r. bp Wacław Hieronim Sierakowski. Jest to budowla jednonawowa z prezbiterium jednoprzęsłowym, zamkniętym półkoliście.

Wewnątrz umieszczony jest obraz Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Niewiele jest tak przejmujących historii obrazów Matki Bożej jak ta, z jasieńskiego sanktuarium. Ikona pochodzi prawdopodobnie z XV w., przetrwała najazd Turków i pożar kościoła. Jej kult nie słabł mimo rozbiorów, I i II wojny światowej, ale także w okresie Polski Ludowej. To przed obliczem Matki Bożej Bieszczadzkiej modlili się polscy królowie, rycerze oraz magnaci. Dlatego też tak bolesny wymiar ma kradzież ikony w 1992 r.

W 1994 r. Iwanowi Suchijowi udało się stworzyć wierną kopię obrazu, którą możemy nadal czcić w zapierającej dech w piersiach, górskiej scenerii.

Często zadawane pytania dotyczące Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej

Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej znajduje się w lokalizacji Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne, Jasień 6

podobne obiekty w pobliżu Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności