Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim

Piotrków Trybunalski

Brak recenzji
Rynek Trybunalski położony jest w centrum Piotrkowa, około 900 m od dworca PKP i PKS. Rynek jest centralnym punktem dobrze zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego Starego Miasta w Piotrkowi.

Rynek został wytyczony w XIV wieku. Z narożników Rynku pierwotnie wychodziło osiem ulic, z których dwie (ul. Sieradzka i Grodzka) prowadziły do bram w murach miejskich Piotrkowa.

Rynek pełnił rolę placu targowego – znajdowały się na nim kramy i jatki przeznaczone do prowadzenia handlu, z których pobierano opłaty na rzecz pana miasta. Do połowy XIX w. Rynek pełnił też funkcję centrum administracyjnego miasta, którą utracił po rozebraniu ratusza.

Być może w XV wieku na Rynku został wybudowany jednopiętrowy ceglany ratusz, aczkolwiek pewne jest istnienie ratusza dopiero w połowie wieku XVI. W późniejszym czasie ratusz był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w 1611 roku dobudowano do niego wież. Obok ratusza znajdowała się waga miejska oraz pręgierz. Ratusz był siedzibą władz miejskich do 1863. Po 1867 roku został rozebrany. Przyjmuje się, że w wiekach XVI–XVIII w ratuszu obradował Trybunał Koronny.

Jeszcze w XIX w. kamienice w zachodniej i południowej pierzei miały w przyziemiu głębokie podcienie. W 1839 roku Ignacy Marczewski, piotrkowski budowniczy obwodowy, opracował plan zamurowania podcieni w pierzei zachodniej. Również w 1839 roku rozebrano w południowej pierzei Rynku fasady budynków z podcieniami, co spowodowało zmniejszenie powierzchni kamienic, niewielkie zwiększenie powierzchni Rynku i powstanie nowej linii pierzei południowej.

Często zadawane pytania dotyczące Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim

Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się w lokalizacji Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski

podobne obiekty w pobliżu Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim:

atrakcje 🎡 w pobliżu Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim

restauracje 🍽️ w pobliżu Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Rynek Trybunalski w Piotrkowie Trybunalskim

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności