Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta

Gorzów Wielkopolski, Warszawska 35

Brak recenzji
Siedziba Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zlokalizowana jest przy dzisiejszej ulicy Warszawskiej 35 (dawnej Zechowerstrasse 16). Zespół Willowo - Ogrodowy wraz z oficyną, który został wzniesiony w latach 1903 - 1904, znajduje się na terenie historycznego Przedmieścia Santockiego.Dwukondygnacyjny budynek założony na planie wielobocznym, nakryty dachem mansardowym i piętrowa oficyna połączona z garażem i stajnią, wzniesione zostały w stylu eklektycznym, nazywanym też neobarokiem berlińskim. Poszczególne elewacje willi zawierają bogaty zespół rzeźbiarski. Szczególnie wyróżnia się wschodnia strona z balustradą i ścianami tarasu z fryzem o motywach zoomorficznych wplecionych w elementy wici roślinnej, wykonanym przez Carla Schnause, gorzowskiego rzeźbiarza. W centralnej części układu wnętrz umiejscowiony został dwukondygnacyjny hall z kominkami i reprezentacyjną klatką schodową z lustrami. Wnętrza willi wzbogacono zróżnicowanym wystrojem sztukatorskim. Znakomicie rozplanowany ogród otaczający willę o powierzchni około 3,3 ha, z pierwotnie istniejącym kortem tenisowym, wyposażony został w małą architekturę m.in. półokrągłą altanę z metalowych prętów, w fontannę z okrągłą czaszą, kamienne schody w skarpie ujęte z obu stron wysokimi murami z łamanego piaskowca, prowadzące na szczyt wzgórza. Ogród od północnej strony willi z liczną odmianą drzew i krzewów wzbogacony został o dwie figury puttów z atrybutami, pochodzące z portyku dawnego ratusza miejskiego i współczesną rzeźbę Macierzyństwo, autorstwa Zofii Bilińskiej. Obecnie zespół ten tworzy zwarty organizm będący jednym z ciekawszych i największych założeń willowo-ogrodowych w tej części kraju.

W głównym budynku tego zespołu, mieszczącym Muzeum Sztuk Dawnych, eksponowane są zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego (w tym najliczniej reprezentowane zabytki cynowe), dawna broń, numizmaty, ryciny oraz wybrane dzieła malarstwa i rzeźby tworzone od średniowiecza do lat 30. XX wieku.

Wystawy stałe:
Konwisarstwo,
Skarbczyk,
Dawna Sztuka Zdobnicza,
Galeria Rzeźby Europejskiej od XVII do XX wieku,
Henryk Rodakowski „Album Pałahickie”,
Sala Malarstwa Polskiego,
Sala Portretowa,
Wnętrza w Stylu Biedermeier,
Salonik Neorokokowy,
Zbrojownia,
Sień Herbowa.

Ceny biletów:
normalny - 5 zł,
ulgowy - 3 zł,

Godziny otwarcia

Wtorek 09:00 - 16:00
Środa 09:00 - 16:00
Czwartek 09:00 - 16:00
Piątek 11:00 - 19:00
Niedziela 10:00 - 17:00

Często zadawane pytania dotyczące Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta

Obiekt Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta otwarty jest w:

  • Wtorek 09:00 - 16:00
  • Środa 09:00 - 16:00
  • Czwartek 09:00 - 16:00
  • Piątek 11:00 - 19:00
  • Niedziela 10:00 - 17:00

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta znajduje się w lokalizacji Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski, Warszawska 35

podobne obiekty w pobliżu Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta:

atrakcje 🎡 w pobliżu Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta:

Zobacz wszystkie atrakcje 🎡 w pobliżu Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta

restauracje 🍽️ w pobliżu Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta:

Zobacz wszystkie restauracje 🍽️ w pobliżu Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta

hotele i pensjonaty 🛏️ w pobliżu Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta:

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności