Most Gotycki nad Sajną

Reszel

Brak recenzji
Wzniesiony w drugiej połowie XIV w. przy obecnej ul. Mazurskiej, wówczas przed jedną z bram miejskich tzw. Rybacką; pierwotnie w formie trzech przęseł. Jest to most murowany z cegły na podmurówce z kamienia. Na przestrzeni dziejów most ulegał kilkukrotnym przekształceniom, m.in. poprzez domurowanie od dołu dodatkowych łuków o mniejszym promieniu (łuk najniższego poziomu stanowi przepust dla rzeki). Ponadto obmurowano filary i przyczółki oraz zamknięto przestrzenie pomiędzy łukami. Arkady zamurowano w XVIII w., wykonano także czwarte przęsło od strony starego miasta. Filary główne i przyczółki wzmocniono murowanymi przyporami (przed 1833 r.). Konstrucja mostu wsparta została na czterech filarach i przyczółkach. Obecnie między filarami rozpięte są ceglano-żelbetowe arkady. Pod koniec XIX w. wnętrze mostu zaadaptowano na cle mieszkalne dla biedoty. Most remontowano w 1964 r. oraz w latach 1993-2000.

Całkowita długość mosty wynosi 34,9 m., wysokość 17 m, natomiast szerokość w koronie jezdni 7,40 m. Trzy przęsła mostu to konstrukcje o rozpiętości: 4,40 m + 7,40 m + 4,40m.

Często zadawane pytania dotyczące Most Gotycki nad Sajną

Most Gotycki nad Sajną znajduje się w lokalizacji Reszel

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności