Jasna Góra - Klasztor Paulinów

Częstochowa, O. A. Kordeckiego

Brak recenzji
Klasztor Paulinów w Częstochowie, warowna budowla na Jasnej Górze, wzniesiona – wraz z gotyckim kościołem – przez księcia opolskiego Władysława na przełomie XIV i XV w. W 1. połowie XVII w. otoczono ją czworobocznymi fortyfikacjami bastionowymi.
W 1655 klasztor zaatakowały liczące 2500 żołnierzy wojska szwedzkie dowodzone przez gen. Müllera. Ks. A. Kordecki dowodził 10-krotnie mniej licznymi obrońcami, którzy po 38 dniach obrony zmusili Szwedów do odejścia spod murów.
W 2. połowie XVII w. kościół przebudowano w stylu barokowym, zbudowano wieżę wysoką na 105 m, wzmocniono fortyfikacje. W latach 1700-1772 kościół opanowali konfederaci barscy.
Kościół i klasztor jasnogórski w całości zachowały się do naszych czasów. W 1994 wpisano je na listę Pomników Historii.

Kontakt
Jasna Góra
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
Tel: +48 (34) 377 72 46
Fax: +48 (34) 365 35 31
osppe@jasnagora.pl
kuria@paulini.pl

Często zadawane pytania dotyczące Jasna Góra - Klasztor Paulinów

Jasna Góra - Klasztor Paulinów znajduje się w lokalizacji Częstochowa

Częstochowa, O. A. Kordeckiego

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności