Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii(niem. Kölner Dom, oficjalnie Hohe Domkirche St. Peter und Maria) - archikatedra, największy i najważniejszy kościół niemieckiej Kolonii. Siedziba arcybiskupstwa kolońskiego.

Od ukończenia w 1880 r. do wybudowania pomnika Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie w 1884 była najwyższą budowlą świata. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych i najczęściej odwiedzanych miejsc Niemiec. Rocznie jest zwiedzana przez kilka milionów turystów, podobnie jak wieża Eiffla w Paryżu.

Usytuowana nad rzeką Ren katedra kolońska ma wysokość 157 m, długość 144 m, szerokość 86 m. Jest drugą, co do wysokości gotycką budowlą na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecią, co do wielkości gotycką katedrą świata (po katedrze w Sewilli i katedrze w Mediolanie). Posiada najwyższą na świecie fasadę. Stanowi unikatowe połączenie prawie wszystkich elementów gotyckich. Na tej podstawie została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 r. Jedyna w swoim rodzaju jest także powierzchnia kościoła wraz z obiema wieżami o powierzchni 7000 m2. Budowa gotyckiej katedry rozpoczęła się w 1248 r. na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880 r. Katedra została wybudowana dla przybyłych z Mediolanu relikwii Trzech Króli.

wikipedia
strona domowa
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 26.05.2008, 11:36, Stronę wyświetlono: 2591x
Do góry