Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii

Kolonia, Domkloster

Brak recenzji
Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii(niem. Kölner Dom, oficjalnie Hohe Domkirche St. Peter und Maria) - archikatedra, największy i najważniejszy kościół niemieckiej Kolonii. Siedziba arcybiskupstwa kolońskiego.

Od ukończenia w 1880 r. do wybudowania pomnika Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie w 1884 była najwyższą budowlą świata. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych i najczęściej odwiedzanych miejsc Niemiec. Rocznie jest zwiedzana przez kilka milionów turystów, podobnie jak wieża Eiffla w Paryżu.

Usytuowana nad rzeką Ren katedra kolońska ma wysokość 157 m, długość 144 m, szerokość 86 m. Jest drugą, co do wysokości gotycką budowlą na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecią, co do wielkości gotycką katedrą świata (po katedrze w Sewilli i katedrze w Mediolanie). Posiada najwyższą na świecie fasadę. Stanowi unikatowe połączenie prawie wszystkich elementów gotyckich. Na tej podstawie została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 r. Jedyna w swoim rodzaju jest także powierzchnia kościoła wraz z obiema wieżami o powierzchni 7000 m2. Budowa gotyckiej katedry rozpoczęła się w 1248 r. na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880 r. Katedra została wybudowana dla przybyłych z Mediolanu relikwii Trzech Króli.

wikipedia
strona domowa

Często zadawane pytania dotyczące Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii znajduje się w lokalizacji Kolonia

Kolonia, Domkloster

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności