Bazylika Katedralna w Oliwie to jeden z najświetniejszych zabytków świata. Fundacja klasztoru oliwskiego pochodzi z 1178 roku.

Jest trójnawową bazyliką z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium z obejściem. Fasadę flankują dwie smukłe wieże, o wys. 46 m każda z ostro zakończonymi hełmami. Ożywia ją barokowy portal (1688), jak również trzy okna różnej wielkości i trzy kartusze.
Nad przecięciem naw góruje wieża dzwonów, typowy element budownictwa cysterskiego. Ma dł. 107 m (wewnątrz 97,6 m), szer. 19 m, wys. 17,7 m i jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie kryjącym dzieła sztuki sakralnej w stylu renesansowym, barokowym, rokokowym i klasycystycznym o wysokim poziomie artystycznym.

Kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi był wielokrotnie niszczony. Dzisiejszy barokowy kształt budowla zyskała w latach 1579-1772.
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 29.04.2008, 00:46, Stronę wyświetlono: 4267x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Do góry