Katedra OliwskaGdańsk

Gdańsk Oliwa, Cystersów 10

Brak recenzji
Bazylika Katedralna w Oliwie to jeden z najświetniejszych zabytków świata. Fundacja klasztoru oliwskiego pochodzi z 1178 roku.

Jest trójnawową bazyliką z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium z obejściem. Fasadę flankują dwie smukłe wieże, o wys. 46 m każda z ostro zakończonymi hełmami. Ożywia ją barokowy portal (1688), jak również trzy okna różnej wielkości i trzy kartusze.
Nad przecięciem naw góruje wieża dzwonów, typowy element budownictwa cysterskiego. Ma dł. 107 m (wewnątrz 97,6 m), szer. 19 m, wys. 17,7 m i jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie kryjącym dzieła sztuki sakralnej w stylu renesansowym, barokowym, rokokowym i klasycystycznym o wysokim poziomie artystycznym.

Kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi był wielokrotnie niszczony. Dzisiejszy barokowy kształt budowla zyskała w latach 1579-1772.

Często zadawane pytania dotyczące Katedra OliwskaGdańsk

Katedra OliwskaGdańsk znajduje się w lokalizacji Gdańsk Oliwa

Gdańsk Oliwa, Cystersów 10

Wyszukaj miejsce i napisz opinię

Dziękujemy! Twoja opinia została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać opinię. Skomentuj inne miejsce

Twoja ocena:
Komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Osoba zamieszczająca komentarz ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności