Zachowaną do dzisiaj Bramę Portową zaczęto stawiać w pierwszym roku budowy twierdzy szczecińskiej, po rozporządzeniu króla Fryderyka Wilhelma I z 21 września 1724 r. Stanęła na zewnątrz Bramy Nowej, od jej strony zachodniej. Projektantem był Holender ppłk Gerhard Cornelius van Wallrawe, a kierownikiem budowy - Hans Jźrgen Reinecke z Magdeburga. Cegłę wypalali majstrowie sprowadzeni z Liege. Ciosy z piaskowca sprowadzane były z Pirny w Saksonii. Roboty kamieniarskie wykonywał mistrz Kiefesauer. Zewnętrzne elewacje zachodnie wyrzeźbił w 1725 r. rzeźbiarz Bartolome Damart, wewnętrzne, wschodnie natomiast Meyer w 1740 r.


Brama Portowa
Szczecin
Data publikacji: 04.08.2009

Wyszukaj miejsce i napisz opinię

Dziękujemy! Twoja opinia została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać opinię. Skomentuj inne miejsce

Twoja ocena:
Komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Osoba zamieszczająca komentarz ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.
Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności