Biblioteka Gdańska Polska Akademia Nauk

Gdańsk, Wałowa 15

Brak recenzji
Biblioteka Gdańska istnieje od 1596 roku, dzięki darowiźnie włoskiego humanisty – Jana Bernarda Bonifacia, markiza Orii. Pierwszą siedzibą Biblioteki był gmach Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, następnie kościół św. Jakuba. W 1905 roku przeniesiono zbiory do neogotyckiego gmachu na rogu ulic Wałowej i Łagiewniki. W 1955 roku Biblioteka została włączona w struktury Polskiej Akademii Nauk.

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska gromadzi i udostępnia publikacje z zakresu nauk humanistycznych oraz prace związane z dziejami Gdańska i Pomorza. Zbiory obejmują obecnie ok. 800 tysięcy woluminów, z czego 160 tysięcy stanowią zbiory specjalne (rękopisy, stare druki (XV-XVIII w.), mapy, grafiki i ekslibrisy, fotografie, numizmaty). Przechowuje się tu także 220 tysięcy książek i czasopism z XIX i pierwszej połowy XX wieku.
W nowym gmachu, przy ul. Wałowej 24, gromadzone i udostępniane są publikacje wydane po II wojnie światowej. Co roku przybywa średnio 5000 nowych książek, a prenumerata gazet i czasopism obejmuje ponad 300 tytułów rocznie, w tym około 60 zagranicznych.
PAN Biblioteka Gdańska udostępnia swoje zbiory wyłącznie w czytelniach. Do wypożyczenia zbiorów na zewnątrz uprawnieni są pracownicy naukowi gdańskich uczelni oraz instytucji naukowych.

Budynek przy ul. Wałowej 15;
Czytelnia Zbiorów Historycznych
Pracownie:
- Dokumentów Wtórnych i Informatycznych
- Dokumentów Życia Społecznego
- Grafiki
- Kartografii
- Muzykologiczna
- Fotografii
- Numizmatów i Ekslibrisów
- Rękopisów
- Starych Druków
Sala Wystawowa

Budynek przy ul. Wałowej 24;
Czytelnia Ogólna
Czytelnia Czasopism
Pracownia Teatrologiczna
Informacja i Wypożyczalnia
Pokoje Pracy Indywidualnej (PPI)
Sala Wystawowa

Czytelnia Ogólna czynna jest w ciągu roku od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 19.45, w soboty w godz. 8.00 - 15.00, w niedziele i święta nieczynna. Godziny otwarcia pozostałych czytelni i pracowni oraz zasady udostępniania zbiorów znajdują się na stronie internetowej Biblioteki.

Często zadawane pytania dotyczące Biblioteka Gdańska Polska Akademia Nauk

Biblioteka Gdańska Polska Akademia Nauk znajduje się w lokalizacji Gdańsk

Gdańsk, Wałowa 15

podobne obiekty w pobliżu Biblioteka Gdańska Polska Akademia Nauk:

Zobacz wszystkie podobne obiekty w pobliżu Biblioteka Gdańska Polska Akademia Nauk

Wyszukaj miejsce i napisz recenzję

Dziękujemy! Twoja recenzja została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać recenzję. Wyszukaj inne miejsce

Twoja ocena:
Recenzje i komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności