Biblioteka Gdańska istnieje od 1596 roku, dzięki darowiźnie włoskiego humanisty – Jana Bernarda Bonifacia, markiza Orii. Pierwszą siedzibą Biblioteki był gmach Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, następnie kościół św. Jakuba. W 1905 roku przeniesiono zbiory do neogotyckiego gmachu na rogu ulic Wałowej i Łagiewniki. W 1955 roku Biblioteka została włączona w struktury Polskiej Akademii Nauk.

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska gromadzi i udostępnia publikacje z zakresu nauk humanistycznych oraz prace związane z dziejami Gdańska i Pomorza. Zbiory obejmują obecnie ok. 800 tysięcy woluminów, z czego 160 tysięcy stanowią zbiory specjalne (rękopisy, stare druki (XV-XVIII w.), mapy, grafiki i ekslibrisy, fotografie, numizmaty). Przechowuje się tu także 220 tysięcy książek i czasopism z XIX i pierwszej połowy XX wieku.
W nowym gmachu, przy ul. Wałowej 24, gromadzone i udostępniane są publikacje wydane po II wojnie światowej. Co roku przybywa średnio 5000 nowych książek, a prenumerata gazet i czasopism obejmuje ponad 300 tytułów rocznie, w tym około 60 zagranicznych.
PAN Biblioteka Gdańska udostępnia swoje zbiory wyłącznie w czytelniach. Do wypożyczenia zbiorów na zewnątrz uprawnieni są pracownicy naukowi gdańskich uczelni oraz instytucji naukowych.

Budynek przy ul. Wałowej 15;
Czytelnia Zbiorów Historycznych
Pracownie:
- Dokumentów Wtórnych i Informatycznych
- Dokumentów Życia Społecznego
- Grafiki
- Kartografii
- Muzykologiczna
- Fotografii
- Numizmatów i Ekslibrisów
- Rękopisów
- Starych Druków
Sala Wystawowa

Budynek przy ul. Wałowej 24;
Czytelnia Ogólna
Czytelnia Czasopism
Pracownia Teatrologiczna
Informacja i Wypożyczalnia
Pokoje Pracy Indywidualnej (PPI)
Sala Wystawowa

Czytelnia Ogólna czynna jest w ciągu roku od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 19.45, w soboty w godz. 8.00 - 15.00, w niedziele i święta nieczynna. Godziny otwarcia pozostałych czytelni i pracowni oraz zasady udostępniania zbiorów znajdują się na stronie internetowej Biblioteki.
Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 08.10.2012, 14:53, Stronę wyświetlono: 4099x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry