Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku - typowa budowla gotycka wzniesiona na przeł. XIV i XV w., a konsekrowana w 1411. Jest świątynią trzynawową, z węższym i znacznie niższym prezbiterium, z dwiema wieżami przy zachodnim szczycie. Ze znajdujących się wewnątrz zabytków na szczególną uwagę zasługują: nagrobek bpa Piotra z Bnina z 1494, drewniana figura Matki Bożej z początku XV w. oraz obraz Wniebowzięcie NMP z ok. 1475.

Budowę obecnej katedry we Włocławku rozpoczęto w 1340 nieco poza miastem, na stromej skarpie wiślanej. Do 1370 wzniesiono prezbiterium i południową zakrystię. Korpus kościoła ukończono na początku XV w. W 1411 nastąpiła pierwsza konsekracja katedry.

*źródło
Napisz opinię ...
Gość
19.03.09, 04:51
Na jakiej ulicy jest Katedra?
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 27.04.2008, 09:50, Stronę wyświetlono: 3382x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Do góry