Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Włocławek, Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Brak recenzji
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku - typowa budowla gotycka wzniesiona na przeł. XIV i XV w., a konsekrowana w 1411. Jest świątynią trzynawową, z węższym i znacznie niższym prezbiterium, z dwiema wieżami przy zachodnim szczycie. Ze znajdujących się wewnątrz zabytków na szczególną uwagę zasługują: nagrobek bpa Piotra z Bnina z 1494, drewniana figura Matki Bożej z początku XV w. oraz obraz Wniebowzięcie NMP z ok. 1475.

Budowę obecnej katedry we Włocławku rozpoczęto w 1340 nieco poza miastem, na stromej skarpie wiślanej. Do 1370 wzniesiono prezbiterium i południową zakrystię. Korpus kościoła ukończono na początku XV w. W 1411 nastąpiła pierwsza konsekracja katedry.

*źródło

Często zadawane pytania dotyczące Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP znajduje się w lokalizacji Włocławek

Włocławek, Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Wyszukaj miejsce i napisz opinię

Dziękujemy! Twoja opinia została zapisana.

...

To nie jest miejsce, do którego chcę napisać opinię. Skomentuj inne miejsce

Twoja ocena:
Komentarze są indywidualnymi opiniami użytkowników serwisu. Osoba zamieszczająca komentarz ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia fragmentów lub całości treści zawierających między innymi: oferty handlowe, adresy email, słowa wulgarne, obraźliwe oraz zabronione przez prawo.

Zapamiętane lokalizacje

Odwiedzając naszą stronę używasz plików "cookies" zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki "cookies" były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz zmienić to w ustawieniach przeglądarki. Więcej na stronie polityka prywatności