Zwiedzaj okolicę dzięki Maperii i Layar
Maperia - Przewodnik po okolicy
Maperia przewodnik po okolicy dzięki współpracy z Layar udostępniła posiadaczom smartfonów usługę zwiedzania okolicy w poszerzonej rzeczywistości.

Co to jest poszerzona rzeczywistość?

Poszerzona rzeczywistość (Augmented Reality) jest to usługa, która łączy ze sobą świat rzeczywisty ze światem wirtualnym. Obraz widziany poprzez kamerę telefonu zawiera różnego typu informacje o miejsu, które aktualnie widzimy na ekranie. Gdziekolwiek skierujemy telefon zobaczymy, poza rzeczywistym obrazem, dodatkowe informacje o obiektach i miejscach. Stanowi to swego rodzaju otwarty informator, pomagający podjąć decyzje o wyborach usług, zakupach i wszystkim co może być związane z miejscami i obiektami.

Jak tego używać?

Aplikacje wykorzystujące AR (Augmented Reality) są niezwykle proste w użytkowaniu - wystarczy po prostu skierować telefon na interesujący nas obiekt i patrzeć na ekran komórki. To już nie jest temat zarezerwowany wyłącznie dla fanów nowych technologii. Wrażenia jakie odbieraliśmy dotychczas, podczas podróży, gdy załatwialiśmy ważne dla nas rzeczy, czy poszukując czegokolwiek w najbliższym otoczeniu nabiorą całkiem nowego wymiaru. Dzięki takim aplikacjom nie będziemy musieli w przyszłości przechodzić zatłoczonym przejściem podziemnym, na drugą stronę ruchliwej ulicy, żeby zobaczyć co poleca nam np. szef kuchni restauracji znajdującej się nieopodal. Nie będziemy zmuszeni szukać miejsca do parkowania w obcym mieście, stacji benzynowej lub bankomatu. Wszystko to otrzymamy w pigułce informacyjnej na wyciągnięcie ręki, na ekranie naszego telefonu, bez potrzeby konieczności wyszukiwania wszystkich tych informacji w setkach lub tysiącach stron internetowych Użytkownik posiadający odpowiedni telefon, po zainstalowaniu na nim darmowej aplikacji Layar (Apple Store, Android Market), otrzymuje na swoim wyświetlaczu widok rzeczywisty otoczenia z kamery swojego urządzenia, na co nakładana jest wybrana warstwa, opisująca miejsca które widzi.

Przykładowe zrzuty ekranu aplikacji przedstawiają jakie informacje są wyświetlane są na ekranie telefonu. Punkty zlokalizowane są na podstawie danych GPS, a kompas w telefonie dokładnie okresla w którą stronę jest skierowany obiektyw kamery i przedstawia tylko punkty w zadanym zasięgu. Szczegółową informację o obiekcie możemy uzyskać po kliknięciu na ekranie telefonu w interesujący nas marker.

Jeśli już mówimy o wymaganiach użytkownika, ma on możliwość nie tylko wyboru warstwy (np. restauracje, kina, kluby), ale przede wszystkim może dowolnie, w prosty sposób zawęzić zakres pokazywanych punktów danej warstwy, poprzez wybranie określonych kryteriów.

Ponadto użytkownik ma możliwość wchodzenia w interakcję z wybranymi punktami. Ma możliwość między innymi skomentować wybrane miejsce lub wykonać telefon. Dzięki czemu w łatwy i przyjemny sposób jest w stanie np. zarezerwować stolik, w wybranej restauracji lub czy skontaktować się z pośrednikiem nieruchomości, który ma w swojej ofercie mieszkanie oglądane właśnie z zewnątrz.

Widok rzeczywisty Widok mapy z lokalizacjami w pobliżu Widok listy lokalizacji

Co wyróżnia tą nawigację od innych?

Przedstawione wyżej rozwiązanie to przede wszystkim inne spojrzenie na pozysykiwanie informacji o najbliżej położonych obiektach. Ta nawigacja prowadzi użytkownika za rękę po najbliższych obiekatch, które użytkownik sam wybierze np. poprzez określenie kategorii interesujących go obiektów jaki wybraniu interesującego go promieniu poszukiwań

Jak zainstalować w moim telefonie?

Żeby zainstalować aplikację w Twoim telefonie wystarczy że wejdziesz tutaj Maperia w Layar Możesz również wyszukać aplikacji Layar w sklepie internetowym Android Market lub Apple Store. Aplikacja jest darmowa nie musisz za nią nic płacić. Jedynym Twoim kosztem będzie czas poświęcony na instalację aplikacji i ewentualnie koszt transferu danych jeśli korzystasz z sieci 2G/3G.

Jak włączyć warstwę Maperii?

Żeby włączyć warstwę danych Maperii wystarczy, że wpiszesz w przeglądarkę swojego telefonu adres http://layar.it/dEjtCF lub wyszukasz w aplikacji Layar i wybierzesz bezpośrednio z listy naszą warstwę Maperia. Od tej pory możesz korzystać już z aplikacji oglądać i porzerzać swoją wiedzę o wszystkich miejscach, które znajdują się wokół Ciebie. Wszystko to w zasięgu Twojej ręki na ekranie Twojego telefonu.

Jakie telefony obsługują tą nawigację?

Obecnie aplikacja Layar działa poprawnie na większości smartfonach, które wyposażone są w kamerę, kompas oraz GPS między innymi w telefonach iPhone a także telefonach z systemem Android oraz Symbian.

Gorąco zachęcamy do używania aplikacji
Zespół Maperii

Do góry