Gdzie?
Kiedy?
Sunday
24 March 2019 godz. 00:00
- do -
18 May 2019
30 kwietnia minie 50 lat od dnia, w którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak samotnie opłynął ziemię. Ta rocznica to dobra okazja, by przypomnieć zmagania żeglarzy, nie tylko polskich, z bezmiarem oceanu. Pierwszym śmiałkiem, który odważył się na samotne opłynięcie globu był 51-letni Joshua Slocum. Wypłynął z Bostonu 25 kwietnia 1895 roku na 11-metrowej rybackiej łodzi Spray. Rejs ukończył szczęśliwie po 3 latach i 2 miesiącach, a swoje przeżycia opisał w książce "Sailing Alone Around the World".

Przez następne 120 lat wielu próbowało powtórzyć wyczyn Slocuma i większości z nich to się udało. Wystawa "Żeglując samotnie naokoło świata" pokazuje dzieje tych rejsów, z których każdy mógłby stanowić materiał na osobną opowieść. A wszystkie razem składają się na fascynującą historię wytrwałości w spełnianiu marzeń, w podejmowaniu nowych wyzwań i przekraczaniu kolejnych granic ludzkiej wytrzymałości. Materiały zaprezentowane na wystawie – książki, czasopisma, wycinki prasowe, zdjęcia i numizmaty – pochodzą ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Wśród nich nie może zabraknąć opowieści Slocuma przetłumaczonej i wydanej w Polsce w 1930 roku.

Na wernisaż zapraszamy we wtorek 19 marca o godz. 13 do nowego budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 18 maja 2019 roku.

Kontakt z kuratorem wystawy:
Ewa Chmielewska-Tomczak e.tomczak@bgpan.gda.pl

Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 13.03.2019, 10:11, Stronę wyświetlono: 69x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry